对海贼团来说是一个巨大的打击
Številne piratske spletne strani so v zadnjih tednih zaprle svoja vrata. Za vedno? Težko reči. Morda, vendar kot vedno v piratskem svetu se najde vsaj en naslednik. Tokrat bo morda težje, ker so piratski akterji, na katere so se oblasti spravile v tej rundi, veljali za ene največjih.
Zavezništvo za ustvarjalnost in zabavo (ACE) in Hollywoodsko združenja filmskih ustvarjalcev (MPA) si že leta prizadevata narediti konec piratstvu, kar se sliši kot nemogoč cilj, vendar so po njihovih besedah z zadnjo racijo naredili pomemben korak k uresničitvi tega cilja. Uspelo jim je ukiniti spletno stran Fmovies, ki je bila ena največjih ponudnic storitve za pretakanje priljubljenih filmov in serij. Po uspešni akciji jo je ACE označil za »največjo piratsko operacijo pretakanja na svetu«. Oblasti v mestu Hanoi so zaradi suma povezave z digitalnim piratstvom aretirali dva osumljenca.
Izvršni direktor MPA in predsednik zavezništva ACE Charles Rivkin je odstranitev strani Fmovies opisal kot »osupljivo zmago za igralce, ekipe, scenariste, režiserje, studie in ustvarjalno skupnost po vsem svetu«.
Larissa Knapp, odgovorna za zaščito vsebin pri MPA, je dodala, da organizacije menijo, da je ta poteza »močno odvračilno sporočilo« za druge, ki trenutno vodijo podobne piratske strani za pretakanje avtorsko zaščitenega gradiva.
Spletna stran je bila ustanovljena 2016 in se uspešno izmikala oblastem, še posebej ameriškim. V zadnjem času sta se poslovili še dve podobni strani (Aniwave, AnimeFlix), kar je prav tako močan udarec za ljubitelje anime vsebin. Ni jasno, ali je ACE prispeval k njunemu zaprtju ali pa so se upravljalci preventivno odločili, da je tveganje preveliko.
Čeprav se piratstvo najpogosteje povezuje s krajo intelektualne lastnine, je lahko povezano tudi z dobrimi namerami. Dober primer so vsebine, ki niso na voljo na določenem trgu. Japonski anime in manga sta primer vsebine, ki dolga leta ni bila na voljo izven domačega trga ali pa zgolj v omejeni obliki. Edini način uživanja teh vsebin so bili amaterski navdušenci, ki so prevajali vsebine v angleščino in druge jezike.
Danes imamo na voljo tudi nešteto pretočnih storitev (Netflix, Disney+ …), kar je tudi voda na mlin za piratstvo. Če želiš dostopati do želene vsebine, moraš biti naročen na več platform in se skoraj vsako leto sprijazniti z dvigom cen in pogosto tudi slabšo ponudbo.
Skratka, zanimanje za piratstvo bo vedno obstajalo, bodisi zaradi nedostopnosti vsebine, previsokih cen ali pa na splošno zato, ker je vsebina brezplačna. Oblasti pa bodo še naprej iskale načine, kako za vedno zatreti duh piratstva.