SpaceX obtožen nezakonite odpovedi zaradi kritike Muska
Podjetje SpaceX so obtožili, da je nezakonito odpustilo osem delavcev, ki so bili javno kritični do izvršnega direktorja Elona Muska.
V pritožbi, ki jo vodi ameriška agencija za delo, je razkrito, da so delavci leta 2022 vodstvu podjetja poslali odprto pismo, v katerem so podrobno opisali težave na delovnih mestih. V pismu so vodilnega moža označili za »motnjo in sramoto«.
Nacionalni odbor za delovna razmerja (NRLB) je prevzel primer in SpaceX obtožil, da je kršil pravice delavcev iz zvezne delovne zakonodaje, ki delavcem omogoča, da se skupaj zavzemajo za boljše delovne pogoje.
Vsi sodelujoči v odprtem pismu so bili pred prekinitvijo delovnega razmerja tudi zaslišani o svojem vedenju. Odvetniška ekipa nekdanje zaposlene Deborah Lawrence naj bi družbo SpaceX obtožila, da ima »strupeno kulturo«, v kateri je tolerirano celo nadlegovanje. »Odprtega pisma vodstvu nismo napisali iz zlonamernosti, temveč nam je bilo mar za ljudi okoli nas,« je zapisala Lawrenceova.
Če se SpaceX ne bo odločil za poravnavo, bo zadevo obravnaval upravni sodnik, na katerega odločitev se je mogoče pritožiti na odbor in nato na zvezno prizivno sodišče. Zaslišanje je predvideno za 5. marec. Če bo NLRB ugotovil, da je bila z odpuščanjem kršena delovna zakonodaja, se lahko odredi ponovna zaposlitev delavcev in nadomestilo plače.
Musk in njegova podjetja niso prvič na udaru zaradi kršitev pravic delavcev. Oktobra lani se je platforma Twitter oziroma X soočala z očitki, da je nezakonito odpustila zaposlenega zaradi tvitov, ki so kritizirali politiko podjetja glede dela od doma. V Teslinih tovarnah se pojavljajo tudi obtožbe o rasni diskriminaciji, vendar so v Tesli izjave delavcev zanikali in zagotovili, da njihova politika ne dopušča diskriminacije na delovnem mestu.