计算、电话
14.10.2023 13:33

与他人分享:

分享

加利福尼亚州法定的修理权

Pravica do popravila v Kaliforniji postala zakonsko obvezna

V preteklosti smo že poročali o pravicah potrošnikov do popravila izdelkov v lastni režiji, od telefonov do avtomobilov, kar je bilo v zadnjem letu vse težje storiti. V ameriški zvezni državi Kalifornija pa se položaj obrača na bolje.

Kalifornija je sprejela prelomni zakon, ki tehnološka podjetja zavezuje, da zagotavljajo dele in priročnike za popravilo pametnih telefonov sedem let po njihovi izdaji.

Zakonodajni predlog je bil sprejet enoglasno tako v skupščini kot tudi v senatu. Kalifornija, osrednji sedež ameriškega tehnološkega sektorja, je tako postala tretja zvezna država, ki je sprejela zakon o pravici do popravila. Slednji zagotavlja potrošnikom dostop do nadomestnih delov – do tri leta v primeru naprav, ki stanejo med 50 in 99 dolarji, sedem let pa v primeru naprav, ki stanejo več kot 100 dolarjev. Zakon velja za naprave, prodane v letu 2021 in novejše.

Podobni zakoni so bili sprejeti v Minnesoti in New Yorku, vendar noben s tako dolgim časovnim obdobjem kot v Kaliforniji. To je velika zmaga zoper največja tehnološka podjetja, kot so Apple, John Deere in podobni, ki so močno lobirali proti sprejetju tega zakona. Zagovarjali so, da bo enostavno popravilo ogrozilo njihovo intelektualno lastnino in pospešilo razvoj ponaredkov. Z novim zakonom želi Kalifornija zmanjšati tudi število elektronskih odpadkov. Doslej so bili uporabniki pogosto prisiljeni v nakup nove naprave, ker popravilo ni bilo na voljo ali pa je bilo finančno nesmiselno. Odslej bodo orodja in nadomestni deli prosto dostopni.

Strokovnjaki pa opozarjajo, da zakon ni popoln. Določene komponente, na primer baterija, so vezane na unikatno identiteto naprave, kar pomeni, da uporaba nadomestkov zunaj pristojnosti izvirnega proizvajalca pogosto ne bo izvedljiva.

Podoben zakon pripravlja tudi Evropska unija, vendar z obljubo do kar 10 let prostega dostopa do nadomestnih delov in enostavnega popravila.


对这个主题的更多内容感兴趣吗?
欧洲联盟


其他人在读什么?