Pod drobnogledom še Adobe
Ameriška vlada toži Adobe zaradi domnevnega skrivanja dragih pristojbin in oteževanja preklica naročnine. Ministrstvo za pravosodje v pritožbi, vloženi sredi junija trdi, da je Adobe »škodoval potrošnikom, tako da jih je vključil v svoj privzeti, najbolj donosni naročniški načrt, ne da bi jasno razkril pomembne pogoje načrta.«
Trdijo, da Adobe »skriva« pogoje svojega plačljivega letnega in mesečnega načrta v »drobnem tisku in za neobveznimi besedilnimi polji in hiperpovezavami.« Pri tem podjetje ne razkrije ustrezno stroškov predčasne odpovedi, ki nastanejo ob njej. »Ti lahko znašajo več sto dolarjev«, piše v pritožbi.
Ko stranke poskušajo preklicati svojo naročnino, Adobe od njih zahteva, da gredo skozi »težaven in zapleten« postopek odpovedi, ki vključuje krmarjenje po več spletnih straneh in pojavnih oknih. Nato stranki na račun »prikrito« dodajo provizijo za predčasno odpoved, kar mnoge uporabnike posledično odvrne od preklica.
Stranke naletijo na podobne ovire, ko poskušajo preklicati svoje naročnine na telefonu ali prek klepetov v živo, trdijo predstavniki ministrstva. Pritožba trdi, da so mnogim »naročnikom klice ali klepete prekinili in so morali ti ob ponovni vzpostavitvi povezave znova razložiti razlog za klic.« Tožba trdi, da te prakse kršijo zvezne zakone, namenjene zaščiti potrošnikov.
Tožba je ciljno usmerjena tudi zoper Maninderja Sawhneyja, višjega podpredsednika za digitalni vstop na trg in prodajo, ter Davida Wadhwanija, predsednika podjetja za digitalne medije. Pritožba pravi, da sta oba »usmerjala, nadzorovala, imela pooblastila za nadzor ali sodelovala pri dejanjih in spornih praksah podjetja.”
»Adobe je s skritimi stroški predčasne odpovedi in številnimi ovirami pri odpovedi stranke prisilil v celoletne naročnine,” je v izjavi dejal Samuel Levine, direktor FTC-jevega urada za varstvo potrošnikov. »Američani so naveličani podjetij, ki skrivajo svoje namere med nakupom naročnine in nato kasneje postavljajo številne ovire, ko jo poskušajo preklicati.« Zvezna vlada je konec lanskega leta začela preučevati sporne prakse odpovedi.
Leta 2012 je Adobe prenehal s prodajo doživljenjskih licenc in prešel na format mesečnih in letnih naročnin. Naročniški model podjetja ustvarjalcem že dolgo povzroča sive lase. Pogosto so prisiljeni ostati naročeni na Adobe, da lahko še naprej opravljajo svoje delo.
Že v začetku tega meseca so novi pogoji storitve podjetja Adobe naleteli na negativen odziv, potem ko si je Adobe dodelil pravico, da brska po izdelkih uporabnikov in jih uporablja za učenje modelov umetne inteligence. Zaradi burnega odziva naj bi Adobe kmalu predstavil nove pogoje in razjasnil, kako bo uporabljal podatke uporabnikov.