Nvidia je predstavila generativno umetno inteligenco za razvijalce iger
Avatar Cloud Engine (ACE), kot so jo poimenovali inženirji v podjetju Nvidia, je že pritegnila kar nekaj zvenečih imen iz sveta video iger. Ubisoft (Assassin’s Creed franšiza) in MiHoYo (Genshin Impact) sta med prvimi preizkusila novo tehnologijo, s katero naj bi po besedah Nvidie razvijalci iger lahko ustvarili bolj realistične in pristne like.
Tehnologija deluje tako, da se glasovi igralcev prenesejo skozi model za prepoznavanje govora, da se ustvari besedilo, ki se nato doda velikemu jezikovnemu modelu (LLM). Ko se jezikovni model odzove, se ta odziv prenese skozi modele za pretvorbo besedila v govor in animacijo, da nastane končni produkt – dinamičen lik, ki lahko govori z igričarji v bolj naravnem jeziku.
Ne gre le za koncept. Nvidia je za CES 2024 pripravila predstavitveni posnetek, ki prikazuje dialog med dvema neigralskima likoma (NPC), ki sta najprej zaskrbljeno razmišljala o možnosti, da sta dejansko samo digitalna konstrukta, ustvarjena z umetno inteligenco. V nadaljevanju sta vodila pogovor s predstavnikom podjetja Nvidia. Pri demo posnetku je sodelovalo tudi podjetje Convai, ki je specializirano za pogovorno umetno inteligenco.
Zanimanje za novo tehnologijo sta izrazila tudi kitajska velikana Tencent in NetEase. Nekateri se boste spomnili, da je bila prvotna ideja o tehnologiji ACE predstavljena na dogodku Computex 2023. Takrat smo izvedeli, da bo ob lansiranju tehnologija delovala na vseh obstoječih igričarskih pogonih, vključno z najnovejšim Unreal Engine 5. Deluje lahko preko oblaka ali pa na lokalni strojni opremi brez povezave.
Tehnologija nas spominja na leto 2009, ko je Microsoft predstavil Project Milo? Se ga spomnite?
Ko je bil projekt Milo prvič predstavljen skupaj z izvirnim Kinectom za Xbox 360, nam je bil predstavljen kot igra, v kateri se lahko resnično, realistično pogovarjate in komunicirate z dečkom po imenu Milo, kar je bilo na sejmu E3 prikazano v videu, ki je bil tako impresiven, da je vzbudil veliko pozornosti javnosti za igro in Kinect.
Žal se je kmalu izkazalo, da bo projekt ostal v razvojnem peklu. Očitno je ACE spiritualni naslednik projekta Milo.
Tako kot povsod drugje je tudi svetu videoiger uporaba umetne inteligence točka spora. Pawel Sasko iz studia CD Projekt RED (The Witcher franšiza) je dejal, da bo umetna inteligenca »le še eno orodje, ki ga bomo uporabljali za produktivnost in razvoj iger«.
Tim Sweeney, izvršni direktor podjetja Epic Games, je bolj zadržan. »Mislim, da bomo priča res neverjetnim premikom in z veliko obljubami o norem napredku, ki pa jih nihče ne bo mogel uresničiti.«
Drugi razvijalci, zlasti na ustvarjalnih področjih pisanja, igranja in animiranja, so izrazili zaskrbljenost zaradi plagiatorstva.