《纽约时报》起诉 OpenAI 和微软侵犯版权
New York Times je 27. decembra vložil tožbo zoper velikana umetne inteligence OpenAI in Microsoft. Očitajo jim kršenje avtorskih pravic in kopiranje več milijonov člankov, na podlagi katerih so se učili njihovi jezikovni modeli, ki poganjajo ChatGPT in Copilot (prej Bing Chat).
Nejevolja enega največjih medijev je upravičeno. Umetne inteligenca, ki je prosto dostopna širši javnosti, je sedaj močan konkurent njihovi vsebini in vsebini ostalih medijev, ki je plod bogate preteklosti in novinarjev ter piscev. Kot pravijo, ogrožena je njihova integriteta, zaupanje bralcev v njihovo vsebino in tudi prihodki medija.
Kot je opisano v tožbi, Times trdi, da lahko veliki jezikovni modeli (LLM) podjetij OpenAI in Microsoft, ki poganjajo ChatGPT in Copilot, »ustvarijo rezultate, ki dobesedno povzemajo vsebino časopisa Times, jo natančno povzemajo in posnemajo njen izrazni slog.« To »spodkopava in škoduje« odnosu časopisa Times z bralci, trdi uredništvo, hkrati pa ga prikrajša za »prihodke od naročnin, licenc, oglaševanja in pridruženih podjetij.«
Tehnološkima velikanoma ne odpustijo tudi dejstva, da ti jezikovni modeli ogrožajo visokokakovostno novinarstvo, ki lahko nastane le pod budnim očesom človeških rok.
»Z Microsoftovim programom Bing Chat (Copilot) in ChatGPT podjetja OpenAI skušajo tožniki brezplačno izkoristiti velike naložbe časopisa The Times v njegovo novinarstvo, tako da jih uporabljajo za izdelavo nadomestnih izdelkov brez dovoljenja ali plačila,« je navedeno v tožbi.
Seveda so izpostavili tudi, koliko sta profitirala OpenAI in Microsoft od lansiranja umetne inteligence. New York Times je razkril, da je bil z obema podjetjema v stiku, da bi se dogovorili za pošteno uporabo njihove vsebine, vendar do dogovora ni prišlo. Ali je medij zahteval preveč ali pa tehnološki dvojec enostavni ni želel slišati o kakršnemkoli plačilu. Na čigavi strani je ameriška zakonodaja? Težko reči, saj je ta zelo dvoumna in še nedorečena na številnih področjih.
V OpenAI so podali sporočilo za javnost oziroma bolje rečeno floskulo, v kateri so se zavezali, da spoštujejo pravice ustvarjalcev in lastnikov vsebin. Izrazili so tudi željo o sodelovanju in medsebojni koristi ter razočaranje nad medijem New York Times. »Naši tekoči pogovori z New York Timesom so bili produktivni in konstruktivni, zato smo presenečeni in razočarani nad tem razvojem dogodkov. Upamo, da bomo našli obojestransko koristen način sodelovanja, kot to počnemo s številnimi drugimi založniki.«
V tožbi je Times zapisal, da sta podjetji »odgovorni za milijarde dolarjev škode« zaradi kopiranja vsebine. Od sodišča zahtevajo tudi, da jima prepove, da se njuna umetna inteligenca uči na njihovih delih, čeprav je medij že sam prepreči, da se njun pajek sprehaja po njihovi spletni strani. Očitno to ni 100 % zanesljiva metoda ali pa vseeno hočejo zagotovilo sodišča.
Tudi BBC, Reuters, CNN in drugi so blokirali pajka podjetij OpenAI in Microsoft. Nekateri mediji in publikacije pa so že sklenili dogovor s podjetjema in v zameno za plačilo dovoljujejo uporabo njihovih vsebin.
Več v članku na New York Times, vsebino tožbe pa si lahko ogledate v tem dokumentu (v angleščini).