商业解决方案
计算、电话
电话
技巧和技巧
生活方式
28.02.2024 13:45

与他人分享:

分享

MWC 2024: telefoni, tablice, roboti, umetna inteligenca in še več

Kratko, sladko in malce grenkega priokusa – tako bi lahko opisal izkušnjo na vsakoletnem sejmu MWC 2024.
MWC 2024: telefoni, tablice, roboti, umetna inteligenca in še več
MWC 2024: telefoni, tablice, roboti, umetna inteligenca in še več

Gneče ni manjkalo, saj je vendarle MWC. Zvenečih imen je bilo kar nekaj, razstavnih prostorov prav tako. V kratkem času sem uspel ujeti marsikatero zanimivost, na primer humanoidne robote in prenosnik s transparentnim zaslonom, pa vendarle sem pred sejmom imel večja pričakovanja. Xiaomi, Samsung, Honor, Huawei so stalnica in z največjo prisotnostjo. Z njihovim pristopom sem bil zelo zadovoljen. So zadnji branik za potrošnike. Večino časa pa sem se sprehajal po prostorih, ki so več kot očitno usmerjeni zgolj v B2B. Seveda sem se ob vsakem koraku spotikal tudi ob umetno inteligenco, 5G in celo prve omembe tehnologije 6G. Kaj vse sem uspel odkriti? Kaj oziroma koga sem pogrešal?

Telefonov, tablic, ur in zapestnic na pretek

Če je bil še kakšen dvom, da pametne ure in zapestnice nimajo svojega prostora na trgu, je že skrajni čas, da opustite to misel. Xiaomi je predstavil svojo kolekcijo za letošnje leto: SmartBand 8 (Pro), Watch 4 in Watch S3. Tudi Honor se jim je pridružil z HONOR Watch 4, oba pa sta razstavila tudi zložljive telefone, pri katerih se boj zaostruje. Prvič sem uspel od blizu pogledati Xiaomi Fold 3, njihov lanskoletni model, ki je na prvi pogled tehnično dovršen. V Sloveniji čakamo njihove zložljive telefone in upam, da je letos za nas srečno leto. Zanimivo bi bilo spremljati, kako bi se Samsung, Honor in Xiaomi spopadli za naziv najboljšega v tem segmentu. Če se bo v prihodnosti vmešal še Apple, še toliko bolje.

Pred tem smo že imeli priložnost spoznati premijca Xiaomi 14 in Xiaomi 14 Ultra, Honor pa je istočasno predstavil njihovega premijskega kandidata HONOR Magic6 Pro, pri katerem me najbolj fascinira 180 MP telefoto kamera. HONOR še vedno veliko poudarka daje na zložljiv telefon HONOR Magic V2, ki sem ga tudi sam med testom označil za trenutno najbolj prefinjen zložljiv telefon na trgu. Razstavljena je bila tudi Porsche različica, ki pa ni na voljo v Sloveniji.

Xiaomi naprave

Samsung je svoje glavne naprave predstavil pred slabim mescem, v vitrini pa sem lahko (z varne razdalje) opazoval nov pametni prstan Galaxy Ring. Demo predstavitve ni bilo, na videz je bil privlačen, imam pa pomislek, kolikšen trg si lahko izborijo pametni prstani. So okrnjena različica pametnih ur, ki zmorejo veliko več in obenem smo na njihovo obliko vajeni že iz preteklosti. Morda se motim in obstaja zanimanje za prstane. Nedvomno so na pogled zanimivi, mogoče je to dovolj za ciljno skupino, na katero ciljajo Samsung, Oura in ostali.

Tudi tablice so dobile svoj čas pod žarometi. Xiaomi ne skriva svojih ambicij, da bi si radi izborili kos tablične pogače. Xiaomi Pad 6 (in prejšnji modeli) so zanimiva kombinacija zelo dobre zmogljivosti, lepe estetike in predvsem konkurenčne cene. Tudi Honor ima svoje kandidate, ki jih ne smemo podcenjevati. Pogrešal sem kakšen prenosnik več in na splošno obžalujem, da Honor, Xiaomi in tudi Huawei, ki je v preteklih letih naredil več korakov za umik iz trga, niso posvetili več pozornosti prenosnim računalnikom.

Qualcomm, ki že pol leta draži javnost z novimi čipi Elite, je večino prostora namenil povezljivosti in umetni inteligenci. Imeli so razstavljene tudi naprave s Qualcomm čipi in bil sem presenečen, da sem pozabil, da njihovi čipi napajajo pametna očala, VR očala in podobne naprave. Prisoten je bil prenosnik s čipom X Elite, vendar mi je predstavnica bolj želela predstavili umetno inteligenco, ki deluje z lokalnimi viri, kot pa se pogovarjati o sami zmogljivosti čipa.

Našel sem nekaj skritih draguljev

Že dalj časa iz ozadja spremljam nekatere manj znane blagovne znamke. Tecno je na svojem razstavišču pokazal vse, kar so doslej lansirali. Presenetljivo imajo pod svojim okriljem tudi nekatera imena, za katera doslej še nisem slišal. A pozornost je bila bolj uperjena v Tecno zložljive telefone. Njihova prednost je predvsem v nižji ceni, čeprav sedaj, ko sem jih uspel videti od blizu, razumem, zakaj so cenejši od konkurence. Telefoni so solidni, opazi pa se, da so na strojni plati korak zadaj. Zložljiv tečaj še ni na nivoju ostalih, tudi na splošno so dimenzije veliko bolj okorne. Zanimivo bi bilo videti, ali se v operacijskem sistemu skriva kakšna prednost.

Ustavil sem se tudi pri proizvajalcu ZTE, ki poleg svojih telefonov nadzira gaming blagovno znamko Red Magic in tudi telefone Nubia. Red Magic 9 Pro že na daleč opozarja nase. Njegova kričeča zasnova pooseblja gamerske naprave, ki niso po godu ravno vsakemu, a meni se dopadejo. Na hitro sem preizkusil tudi kamero in rezultati presenetljivo niso bili slabi. Razstavljenih je bilo tudi nekaj dodatkov (ventilator, Android krmilnik), ki bi morali biti del ansambla vsakega, ki želi resno igrati igre na telefonu. Škoda, da gaming telefoni nimajo prostora v Sloveniji, z izjemo POCO telefonov, ki pa so v zadnjih letih bolj postali mojstri za vse kot pa tiste prave gaming naprave, kot na primer POCO F1 v preteklosti.

Ko sem že ravno pri POCO-tih, POCO X6 (Pro) in F5 (Pro) naj bi bili kmalu pripravljeni za slovenski nastop. Še vedno imajo drzen dizajn, razmeroma zanimive strojne komponente, počakal bom pa na ceno in teste, preden si drznem reči, da bodo na primer boljši od Xiaomi 13T, ki je trenutno za 400 € morda najboljši telefon v tem razredu.

ZTE je predstavil tudi zložljiv telefon Nubia Flip ter poseben telefon Music, ki izboljša glasbeno izkušnjo z višjo glasnostjo, osvetljavo na zadnji strani, ki se odziva na predvajano skladbo in nekatere funkcije za olajšano medijsko upravljanje. Na sporedu je bila tudi 3D tablica Nubia Pad 3D II, njihova druga generacija tablice s 3D zaslonom. Iz fotografij ni razvidno, da sploh gre za 3D tehnologijo, v živo pa je bilo zanimivo gledati, kako se predmeti premikajo po takem zaslonu. Na začetku imaš zaradi drugačne perspektive malce slaboten občutek, vendar ta hitro izgine (podobno kot pri VR očalih). Za 3D izkušnjo nisem potreboval očal, kar je morda najbolj pomemben podatek.

Lenovo nas je zopet »požgečkal« s konceptom transparentnega prenosnika, ki sprva deluje zelo zanimivo, potem pa se vprašaš, zakaj bi hotel, da nekdo vidi, kaj počneš na zaslonu, in zakaj bi si dopustil, da te motijo predmeti in prizori izza zaslona. Ker je noviteta, se je okoli njega vseeno zgrinjala velika gneča radovednežev. Na hitro sem se ustavil tudi na stojnici iFixit, kjer so me vodili skozi postopek

Roboti, roboti in še enkrat roboti

Še malo pa nas bodo na MWC-ju pred vhodom pričakali roboti. Podjetje Etisalat je na spregled vsem postavilo »humanoidnega robota«, ki je na vsak način želel, da sprejmem povabilo za kavo. Drobovje robota je bilo vidno vsem in lahko si samo zamislim, koliko znoja je bilo vloženega in koliko truda in razvoja jih še čaka, da bo tovrsten robot zmogel več kot samo osnovno interakcijo. Blizu je bila tudi mehanska roka, ki se je preizkusila v vlogi amaterskega barista, ampak to smo doslej opazili tudi že na kakšnem letališču.

Xiaomi je že tradicionalno množico privabil s svojim pasjim robotom Cyberdog 2. Skorajda identičen je Tecno pes, pri obeh pa se sprašujem, kdo in zakaj bi ga imel v dnevnem prostoru.

Sejmišče je bil tudi zbirališče dronov in avtonomnih letečih taksijev, ki se že uporabljajo na Kitajskem.

Huawei usmerjen v 5.5 in 6G

Huawei si je prilastil največjo ozemlje. Del, ki je bil odprt za javnost, je bil namenjen predstavitvi novih telefonov (Huawei Mate 60), s katerimi so ponovno zavladali na Kitajskem. Opremljeni so z novim, lastnim čipom Kirin, ki pa je obenem tudi razlog, zakaj teh telefonov ne bomo videli v Sloveniji in na splošno v Evropi. Izgledajo odlično, izdelava je kot vedno vrhunska, za vse ostalo pa težko rečem, kaj se dogaja. Kar sem uspel slikati, je delovalo zelo spodbudno, ampak tega sem že vajen od Huawei kamer, ki še danes veljajo za ene najboljših. Razstavljeni so bili tudi posebni modeli telefonov in ur v sodelovanju s Porschejem. Huawei Ultimate, ura, ki že tako prekipeva od premijskih lastnosti, je v vitrini s Porsche preobleko bila nekaj posebnega, tako kot njena cena (okoli 4 tisočake). Uspel sem ujeti tudi brezžične slušalke FreeClip, ki imajo jeziček, ki se zatakne za uho.

Drugi del, zaprt za javnost, je bil zapolnjen s tehnologijo, ki je neznanka za potrošnika, a se vendar odvija povsod v ozadju. Predstavili so nam tehnologijo 5.5G in kako ustvarjajo scenarije za uporabo, s katerimi želijo prepričati ponudnike storitev v investiranje. Videli smo tudi zametke šeste generacije mobilnega omrežja, a ta je še oddaljena kar nekaj let.

Pogrešal sem …

… OPPO, OnePlus, Sony, Vivo, Realme, NVIDIA in podobna zveneča imena. NVIDIA, ki trenutno prevladuje na področju umetne inteligence, bi se dobro vklopila, saj mi je nad glavo ves čas lebdela ta zloglasna beseda »AI«.

OPPO Find X, Find N3 Flip, Vivo X100/X100 Pro so bili razstavljeni pri MediaTeku, ki jih oskrbuje s čipi. Obžalujem, da se je Vivo umaknil z našega (in evropskega) trga zaradi patentnih sporov, ker sta bila Vivo X80 in Vivo X90 odlična telefona z všečnim sistemom in kamerami, ki se lahko zoperstavijo Samsungu, Xiaomiju in Applu.


对这个主题的更多内容感兴趣吗?
HONOR telefoni Huawei MWC 2024 Oppo telefoni Samsung vivo pametni telefoni Xiaomi


其他人在读什么?