英特尔禁止在德国市场销售处理器
Regionalno sodišče v Düsseldorfu je pred kratkim odločilo, da je Intel kršil patent podjetja R2 Semiconductor, ki ima sedež v ZDA, in nato izdalo sodno prepoved prodaje nekaterih Intelovih procesorjev prejšnje generacije v Nemčiji, je poročal časnik Financial Times. To bi lahko vplivalo tudi na naprave podjetij Dell in HP. Sodba prepoveduje prodajo izbranih Intelovih procesorjev in naprav, ki temeljijo na Intelovih procesorjih, v tej državi. Intel meni, da njegovi izdelki ne kršijo patentov podjetja R2 Semiconductor, in je nemško patentno sodišče zaprosil za razveljavitev patenta.
Omenjeni evropski patent zajema tehnologijo za uravnavanje napetosti. Družba R2 Semiconductor trdi, da Intelovi procesorji Core serije Ice Lake, Tiger Lake, Alder Lake in Xeon Scalable “Ice Lake Server” ter potrošniški prenosni računalniki in strežniki s temi procesorji kršijo njene patente. Intel je septembra lani razkril, da je družba R2 Semiconductor od sodišča zahtevala, naj ustavi prodajo izdelkov, ki jih poganjajo ti procesorji, in odpokliče izdelke s temi procesorji. Intel je trdil, da bi bila “sodna odredba nesorazmerno sredstvo”.
Nemško sodišče je za zdaj izdalo sodno prepoved prodaje Intelovih procesorjev prejšnje generacije – na to odločitev se namerava pritožiti. Številni procesorji Ice Lake in Tiger Lake so bili na srečo doslej že ukinjeni, saj so jih nadomestili novejši procesorji, zato prepoved prodaje ne bo bistveno škodovala Intelu ali njegovim partnerjem. Vendar nekateri osebni računalniki še vedno uporabljajo Intelove procesorje 12. generacije Core “Alder Lake” in različice teh procesorjev še vedno krožijo na trgu.
Dobra novica za Intel je, da trenutna generacija procesorjev Core “Raptor Lake” in “Raptor Lake Refresh” ter procesorji Core Ultra “Meteor Lake” ne kršijo nobenega od patentov podjetja R2 Semiconductor, zato lahko Intel in njegovi partnerji v Nemčiji še naprej brez omejitev prodajajo te procesorje in na njih temelječe naprave.
Intel se prav tako bori proti podjetju R2 Semiconductor v Združenem kraljestvu in poskuša rešiti dolgotrajni pravni spor s podjetjem VLSI, prav tako zaradi spornih patentov. Podjetje VLSI zahteva kar 4 milijarde dolarjev odškodnine.