欧洲,ChatGPT的劲敌克劳德来了
Že res, da je imelo podjetje OpenAI s ChatGPT-jem glavno besedo pri adventu generativne umetne inteligence, vendar so poleg njega na trgu še drugi igralci, ki so hitro postali sinonim za trenutno najbolj vročo tehnologijo. Ko je Anthropic, zagonsko podjetje, ki ga močno podpira Amazon, marca letos predstavil svoj prvi veliki jezikovni model Claude 3, smo bili uporabniki v Evropi razočarani, saj ta pri nas še ni bil na voljo za uporabo.
14. maja je eden glavnih rivalov ChatGPT-ja prišel tudi k nam (API je bil za razvijalce na voljo že nekaj mesecev prej).
Glavna stvar, ki jo lahko rečemo po manj kot eni uri testiranja je, da je hiter. Res hiter. Prvi vtis je, da je Claude v mnogih odzivih bolj temeljit, tudi če ga primerjamo s plačljivo različico ChatGPT. Zdi se tudi bolj … človeški? In to ne samo zato, ker Claude začne prvi stik tako, da uporabnika vpraša po imenu in pove, da je vesel, da te je spoznal.
Medtem ko je še vedno dokaj enostavno ugotoviti, ko besedilo napiše ChatGPT, nismo povsem prepričani, ali lahko to rečemo tudi pri Claudu. To dejstvo je hkrati impresivno in zaskrbljujoče.
Trenutna “Claude družina” sestoji iz treh verzij – Opus, Sonnet in Haiku. Opus je Anthropicov “najbolj inteligentni” model. Glede na podatke razvijalcev prekaša svoje konkurente pri večini primerjalnih parametrov za umetno inteligentne sisteme.
Claude je trenutno na voljo preko spletne strani Claude.ai, iOS aplikacije in posebnega skupinskega plana za poslovne uporabnike. Kot brezplačni uporabniki imamo sprva dostop do različice Sonnet, ki pa ima dnevno omejitev uporabe. Opus je na voljo s Pro naročnino, ki stane 18 evrov plus davek.
Claude trdi, da “dobro razume in tekoče govori francoski, nemški, italijanski, španski in druge evropske jezike”. Ne glede na to pa ob pozivu sporoči, da ne govori tekoče slovenščine. Vseeno pa občasno napiše še – v slovenščini –, da nam lahko ponudi enostavnejše odgovore v slovenščini, vendar bi bilo o bolj zapletenih temah lažje razpravljati v angleščini. To ponazarja enega od razlogov, zakaj je usposabljanje velikih jezikovnih modelov na podatkih manj razširjenih jezikov izjemno pomembno za vse regije.
Claude ni multimodalen, kar pomeni, da ni sposoben generirati slike, kot recimo OpenAI-jev DALL-E, ki je med drugim vključen v plačljivo različico ChatGPT-ja. Lahko pa Claude procesira in analizira vizualne vnose.
Na isti dan, ko je Anthropic izdal Clauda, je OpenAI predstavil GPT-4o. Obe podjetji finančno podpirajo tehnološki velikani (prvo Amazon in Google, drugo Microsoft). Poleg konkuriranja na klasičnih področjih velikih jezikovnih modelov se Anthropic pozicionira kot podjetje, ki se zavzema za razvoj varnih rešitev umetne inteligence.