大发因安全测试造假而停产
Toyota bo odslej v svoji kartoteki imela zelo grdo črno piko po zaslugi proizvajalca Daihatsu, ki je že dalj časa v lasti japonskega proizvajalca.
Daihatsu ni pretirano priljubljen v Sloveniji in na splošno v Evropi. V letu 2022 so na svetovni ravni prodali nekaj več od milijon primerkov. Številke že tako niso bile spodbudne, nedavne ugotovitve, da so goljufali na varnostnih testih pa jim prav tako ne delajo uslug.
Od torka so ustavili proizvodnjo v vseh štirih japonskih tovarnah, vključno s sedežem v Osaki. Prekinitev bo trajala najmanj do konca januarja. 9.000 zaposlenih je ogroženih, njihova usoda je za zdaj neznana.
Odzvala se je Toyota, ki pravi, da je škandal »pretresel temelje podjetja.« Prejšnji teden je Daihatsu sporočil, da je neodvisna komisija odkrila dokaze o prirejanju varnostnih testov pri kar 64 modelih vozil, vključno s tistimi, ki se prodajajo pod blagovno znamko Toyota. Zato je Daihatsu sporočil, da bo začasno ustavil vse domače in mednarodne pošiljke vozil ter se posvetoval z organi o nadaljnjem ravnanju.
To je drugi letošnji škandal, v katerem je vpletena Toyota. Aprila se je izvedelo, da je Daihatsu kršil standarde o preskusih trčenja pri več kot 88.000 avtomobilih, vključno s Toyotinimi modeli, v Maleziji in na Tajskem.
Takrat so v izjavi sporočili, da je bila »notranja obloga prednjih vrat pri nekaterih pregledih neustrezno spremenjena.« Tudi pri nekaterih preskusih bočnega trčenja Daihatsu ni izpolnjeval predpisanih zahtev. Maja je avtomobilski proizvajalec sporočil, da je odkril še več nepravilnosti, in razkril, da je predložil napačne podatke za preskuse trka pri dveh hibridnih električnih vozilih. Podjetje je takrat sporočilo, da je ustavilo dobavo in prodajo teh modelov.
Najnovejša preiskava še dodatno ogroža ugled podjetja. V poročilu, ki ga je preiskovalni odbor objavil prejšnjo sredo, je bilo ugotovljenih še 174 primerov, ko je Daihatsu manipuliral s podatki, dajal napačne izjave ali neustrezno posegal v vozila, da bi uspešno opravil preskuse za pridobitev varnostnega certifikata.
Prvi tovrsten primer so našli daljnega leta 1989, od leta 2014 pa se je število primerov samo še stopnjevalo. Toyotine delnice so prejšnji četrtek v Tokiu zaradi te novice padle za 4 %, v zadnjih dneh pa si je podjetje vseeno nekoliko opomoglo.
Japonski velikan je obljubil, da bo preoblikoval svojo hčerinsko družbo, in prejšnji teden v izjavi zapisal, da je »za oživitev podjetja Daihatsu potrebna temeljita reforma.« Kot so zapisali, se to ne bo zgodilo čez noč in bo projekt trajal dlje časa, morda tudi več let.
Toyota se zaveda, da si ne sme privoščiti še enega škandala. Čeprav je krivec hčerinska družba, vsako dejanje njihovih podružnic dobro ali slabo vpliva na starševsko podjetje. Žrtev v vsem tem je Toyotin ugled in vsi zaposleni, ki bodo v najslabšem scenariju nosili največ posledic.