Windows 12 只是 Windows 11 的一个小更新吗?
V zadnjem času se vse več govori o prihajajočem Microsoftovem operacijskem sistemu Windows 12. Če gre verjeti najnovejšim govoricam, bo ta uradno predstavljen na sredini letošnjega leta oziroma najkasneje letos jeseni. Sprva naj bi bil na voljo za proizvajalce že sestavljenih računalniških sistemov, takoj za tem pa naj bi bil na voljo za prenos tudi končnim uporabnikom. Uporabniki licenčnih operacijskih sistemov Windows 11 naj bi prejeli možnost brezplačne nadgradnje.
Windows 12 naj bi nam prinesel številne nove možnosti in napredne funkcionalnosti. Seveda lahko pričakujemo prenovljen grafični vmesnik, zagotovo pa bo med bolj izstopajočimi novostmi vgrajena umetna inteligenca, ki naj bi zagotavljala precej boljšo uporabniško izkušnjo – vključno s tem, da bo v pomoč pri opravljanju zahtevnejših opravil in reševanju najrazličnejših težav.
Kljub temu so nekateri prepričani, da bo Windows 12 dejansko le nekoliko manjša posodobitev zdajšnjega operacijskega sistema Windows 11. Windows 11 bo še vedno deležen pomembnih posodobitev, kot na primer težko pričakovana posodobitev 24H2. Razloge za to gre seveda iskati v dejstvu, da je operacijski sistem Windows 11 še relativno »mlad« operacijski sistem. Poleg tega na že skoraj odpisani operacijski sistem Windows 10 še vedno prisega kar 66,45 odstotkov uporabnikov.
Kaj se bo dejansko zgodilo z operacijskim sistemom Windows 12 trenutno še ni znano. Ne glede na to, ali bo šlo za povsem nov operacijski sistem ali pa za večjo posodobitev operacijskega sistema Windows 11, bo skoraj zagotovo zahteval zmogljivejšo strojno opremo. Zanj bomo namreč morali imeti osebni računalnik z vsaj gigaherčnim 64-bitnim procesorjem z vsaj dvema procesorskima jedroma in frekvence vsaj enega gigaherca. Preostala strojna oprema bo morala obsegati še vsaj osem gigabajtov sistemskega pomnilnika in vsaj 64 gigabajtov prostora za shranjevanje podatkov. Poleg tega bo moral osebni računalnik imeti še varnostno platformo Trusted Platform Module 2.0.
Operacijski sistem Windows 12 oziroma izboljšani Windows 11 naj bi za prikazovanje vsebin potreboval zaslon z vsaj 9-palčno oziroma 22,9-centimetrsko diagonalo, ločljivostjo 720p in 8-bitno barvno paleto. Poleg tega bo moral osebni računalnik imeti na voljo še vrsto drugih tehnologij, kot sta Secure Boot UEFI in WDDM 2. Grafična kartica bo morala imeti podporo za DirectX 12.