美军即将推出人工智能飞机
Umetna inteligenca je pustila svoj pečat na praktično vseh področjih. Tudi letalska industrija čuti posledice nove tehnologije. Čeprav smo šele na začetku njenega razvoja, se je ameriško vojno letalstvo (USAF) odločilo, da tehnologije ne sme zanemariti. Pripravljajo floto več kot 1000 bojnih letal brez posadke, ki bodo uporabljala umetno inteligenco. Prva letala naj bi vzletela že do leta 2028.
Pilotni preizkus je potekal v letalskem oporišču Edwards, ki je tudi prizorišče, kjer je pilot Chuck Yeager kot prvi presegel hitrost zvoka, in kjer ameriška vojska še danes preizkuša skrivne letalske tehnologije. V simulatorjih se na oporišču z umetno inteligenco uri nova generacija pilotov. Njihov napredek si je ogledal tudi Frank Kendall, sekretar ameriškega vojnega letalstva, in javno izrazil zaupanje v novo dobo letalstva.
“Če je ne bi imeli [umetne inteligence], bi bilo to varnostno tveganje. Na tej točki si ne moremo privoščiti, da je nimamo,” je dejal Kendall. Z letalom F-16, imenovanim Vista, krmiljenim z umetno inteligenco, je Kendall letel v bliskovitih manevrih s hitrostjo več kot 550 milj na uro. Letalo se je skorajda enakovredno pomerilo s človeškim pilotom, medtem ko sta letali z vrtenjem in zankami poskušali prisiliti nasprotnika v napako.
Z očitki pa so se seveda že pojavili tudi zaskrbljeni nasprotniki novih letal, saj jih skrbi, da bo nekega dne umetna inteligenca lahko avtonomno odločala, kam bo odvrgla bombe. Ameriško vojno letalstvo odgovarja, da bo vsako letalo z umetno inteligenco vseeno imelo človeškega odločevalca, ki bo imel končno presojo. Kljub temu pa nasprotniki zahtevajo strožjo ureditev zakonov glede uporabe umetne inteligence v vojaški industriji.