Prihodkov od storitev elektronskih komunikacij v Sloveniji več, vrednost investicij prav tako višja
Ključne statistike
V primerjavi z letom 2021:
- za 7 % več investicij na področju elektronskih komunikacij,
- za 4 % več prihodkov od storitev elektronskih komunikacij,
- za 35 % več prenosa podatkov v mobilnem omrežju,
- za 6 % manj domačega odhodnega mobilnega telefonskega prometa,
- za 18 % manj domačega odhodnega fiksnega telefonskega prometa.
Največ prihodka prispevale storitve javnega fiksnega telefonskega omrežja, a rast pri teh najmanjša
Celotni prihodek od storitev elektronskih komunikacij je v letu 2022 znašal 1.150 milijonov EUR, od tega je prihodek od javnega telefonskega omrežja na fiksni lokaciji prispeval 43 % ali 495 milijonov EUR, prihodek od javno dostopnih mobilnih telefonskih storitev 33 % ali 376 milijonov EUR in prihodek od storitev medomrežnega povezovanja 13 % ali 150 milijonov EUR. Drugi prihodki so obsegali 11 % ali 128 milijonov EUR.
Celotni prihodek od storitev elektronskih komunikacij je bil za 4 % višji kot v letu 2021. Prihodek od javno dostopnih mobilnih telefonskih storitev se je povečal za 6 %, prihodek od storitev medomrežnega povezovanja pa za 9 %. Prihodek od storitev javnega fiksnega telefonskega omrežja je zrasel za 1 %.
Rast pri investicijah višja kot pri prihodkih
Vrednost investicij na področju elektronskih komunikacijskih storitev je lani znašala 274 milijonov EUR. To je bilo na letni ravni za 7 % več.
Prenosa podatkov za več kot tretjino več
V primerjavi z letom 2021 je bilo ustvarjenega manj domačega odhodnega telefonskega prometa, tako fiksnega kot mobilnega (prvega za 18 %, drugega za 6 %). Tudi odhodnega telefonskega prometa v mednarodna omrežja je bilo manj (fiksnega za 23 % in mobilnega za 5 %).
Uporabniki slovenskih mobilnih omrežij so poslali za 1 % manj SMS-sporočil, a za 3 % več MMS-sporočil. Prenos podatkov prek mobilnega omrežja se je povečal za več kot tretjino (35 %).
Število ponudnikov tako kabelskih in satelitskih kot internetnih storitev upadlo
Ob koncu prejšnjega leta je bilo na slovenskem trgu 16 operaterjev fiksnega telefonskega omrežja in 7 operaterjev mobilnega telefonskega omrežja. Ponudnikov kabelskih in satelitskih storitev je bilo 32, internetnih storitev pa 50.
V tej dejavnosti je bilo zaposlenih in samozaposlenih okoli 6.600 oseb ali za 1 % manj kot v letu pred tem.