台式电脑
操作系统
笔记本电脑
软件
计算、电话
硬盘
技巧和技巧
06.09.2024 07:00

与他人分享:

分享

如何创建 Windows 11 备份?

Slike, posnetki, občutljivi delovni dokumenti … Pomislite, kako bi se počutili, če bi se zbudili in ostali brez vseh podatkov. Tepli se boste po glavi, da si niste prej uredili Windows varnostne kopije ali posameznih datotek.
Kako ustvariti Windows 11 varnostno kopijo?

Obstaja več načinov. Nekateri so že vgrajeni v operacijski sistem, druge moramo naložiti direktno pri razvijalcu in po potrebi tudi plačati, na voljo so pa tudi brezplačni preizkusi. Najprej bomo razložili, kako nam že Windows 11 dovoli ustvarjati varnostne kopije. Osredotočili se bomo bolj na kopiranje map/datotek in programov in ne na same nastavitve, ki si jih lahko varnostno kopirate že z uporabo Microsoft računa, kar pomeni, da se boste morali posloviti od lokalnega profila.

Windows varnostno kopiranje

Prva možnost je uporaba oblaka, ki ga je le potrebno vklopiti v nastavitvah in pa seveda plačati naročnino, razen če ste že naročeni na enega izmed OneDrive paketov. Če imate naročnino na Microsoft 365, boste v okviru nje imeli na voljo že nekaj prostora (1 TB) za varnostno kopiranje. Na ta način si lahko ustvarite kopijo pomembnih datotek, programe, Windows nastavitve, vse račune, shranjena Wi-Fi omrežja in gesla. Kje začeti?

  • Pojdite v začetni Start meni ali pa kliknite tipko Windows na tipkovnici. Vtipkajte Varnostno kopiranje, kar vas bo napotilo v prave nastavitve.
  • Če imate že povezan OneDrive profil, boste čisto spodaj levo videli, koliko prostora imate na voljo za varnostne kopije. Drugače morate pa najprej zakupiti OneDrive paket.
  • Na voljo boste imeli več kategorij: mape, programi, nastavitve, poverilnice … in pri vsaki lahko izberete, kaj točno bi radi varnostno kopirali.
  • Ko ste pripravljeni, stisnite gumb Varnostno kopiraj (spodaj desno).

Še ena opcija s programom OneDrive, je, da uporabite kar njihovo namizno različico, ki vam bo varnostno kopirala vse, kar imate shranjeno v mapah Slike, Video, Dokumenti, Namizje in podobno. Kopiranje je lahko samodejno in je po prvi vzpostavitvi eden najlažjih načinov, kako kopirati pomembne datoteke.

Torej:

  • Namestite program OneDrive, pogosto je že kar privzeto nameščen na Windows 11 računalnikih.
  • Kliknite na OneDrive ikono → Pomoč → Nastavitve → razdelek Sync and back up → Manage backup
  • Izberite, kaj želite kopirati in počakajte, da se proces zaključi.

Na koncu boste do vseh kopiranih map/datotek lahko dostopali na vseh Windows 11 računalnikih, kjer ste povezani z istim računom.

To sta dva zelo enostavna načina za varnostno kopiranje, vendar marsikdo ni pripravljen plačevati za oblak ali pa mu ne zaupa.

Na pomoč priskočijo zunanji diski

Naslednja rešitev zahteva uporabo zunanjega diska, najbolje kar SSD, razen če vas ne motijo počasnejše hitrosti HDD diska. Na ta način lahko izberete posamične datoteke in mape, ki bi jih radi kopirali, ne pa programe.

  • Za začetek povežite zunanji disk z računalnikom.
  • V Start meniju poiščite Nadzorno ploščo.
    • V zgornjem desnem kotu boste videli spustni meni Prikaži po, kjer boste izbrali filter Kategorija
  • Pod kategorijo Sistem in varnost izberite Varnostno kopiranje in obnavljanje (Windows 7). Zdaj vam je morda jasno, da ta načni varnostnega kopiranja obstaja že kar nekaj časa.
  • Čisto spodaj levo kliknite na Zgodovina datoteke.
    • V novem oknu bi se vam moral prikazati zunanji disk, ki ga hočete uporabiti za varnostno kopiranje.
  • Ko boste kliknili na gumb Vklopi, se bo začela ustvarjati varnostna kopija izbranih map in datotek.

Še pred tem pa lahko v stranski vrstici izključite datoteke in mape, ki jih ne bi radi kopirali na zunanji disk. V naprednih nastavitvah lahko izberete pogostost varnostnega kopiranja in koliko časa naj varnostne kopije ostanejo v arhivu zunanjega diska.

Pri tem načinu morate imeti zunanji disk ves čas priklopljen, če želite, da se varnostno kopiranje izvaja samodejno in ves čas.

Ustvarite posnetek sistema Windows 11

Sistemska slika prav tako obstaja že vrsto let in je še vedno čisto veljavna možnost za varnostno kopiranje. Sistemska slika ustvari popolno kopijo Windowsa, kar pomeni, da boste varnostno kopirali vse programe, nastavitve, datoteke, ki jih imate na računalniku. Na žalost v primeru obnovitve ne moreš obnoviti samo posameznih datotek, ampak nujno celoten sistem. Še vedno je to zelo uporabno v primeru, da zaženete računalnik in se vam pojavi moder zaslon smrti ali kakšna druga huda težava, ki vam prepreči uporabo računalnika.

Ustvarjeno sliko lahko shranite na zunanji disk ali poljubno omrežno mesto. Lahko jo shranite tudi na lokalni pogon, vendar boste v primeru okvare pogona izgubili tudi posnetek sistema.

  • V Nadzorni plošči zopet filtrirajte po kategorijah in kliknite na Varnostno kopiranje in obnavljanje (Windows 7).
  • Tokrat kliknite na Ustvari posnetek sistema in izberite kam ga želite shraniti.

Kaj pa ko želite obnoviti sistem iz posnetka?

  • Če ste posnetek shranili na zunanji disk, ga priklopite na računalnik.
  • Če je računalnik delujoč in lahko pridete do namizja, pojdite v Nastavitve → Sistem → Obnovitev → Napredni zagon → Znova zaženi zdaj

Po ponovnem zagonu računalnika se vam bo prikazalo okno, kjer boste v naprednih nastavitvah našli možnost obnovitve s posnetkom sistema. Sledite navodilom na zaslonu in v kratkem času boste zopet imeli na dosegu vse podatke.

Kaj pa če ne morete priti do namizja?

  • Imejte pripravljen pogon, kot da bi hoteli na sveže namestiti Windows 11.
    • Pomagate si lahko s programom Rufus ali Macrium Reflect, namestitveno datoteko Windows pa dobite kar na uradni Microsoft strani.
  • Namesto namestitve Windowsa 11 izberite Popravi računalnik (Repair your computer).
  • Kliknite na Odpravljanje napak (Troubleshoot) in nato Obnovitev s posnetkom sistema (System Image Recovery).
  • Izberite zunanji disk, kamor ste si shranili posnetek sistema in nato počakajte, da se obnovitev zaključi.

To so načini za varnostno kopiranje, ki vam jih privzeto omogoča Windows 11. Obstaja pa kopica drugih programov, mnogi izmed pa nudijo veliko bolj podrobno kopiranje in reševanje podatkov.

Priljubljena izbira je Macrium Reflect, ki jo uporablja tudi naš urednik. Drugače je plačljiv program (na leto 42 €), vendar je za pokušino na voljo 30-dnevni brezplačni preizkus, kar je dovolj časa, da se seznanite z njegovimi funkcijami in uvidite, ali je program dovolj dober za vaše potrebe.

Macrium Reflect dovoli, da si ustvarimo rešilni pogon v primeru, da iz določenega razloga ne uspemo zagnati sistema. Pogon oziroma Rescue Media lahko naložimo na USB ključek, spreminjamo določene nastavitve, na primer ali želimo BitLocker enkripcijo in podobno. Če ste kdaj uporabljali Rufus za ustvarjanje namestitvenega pogona, potem vam ta postopek ne bo tuj. V primeru, da se vam zgodi katastrofa, imate plan B, na katerega se lahko zanesete.

Še boljše funkcije pa so za ustvarjanje varnostnih kopij celotnega Windows sistema ali pa posameznih map in datotek. Ustvarite jih lahko seveda več, shranite pa po želji na zunanje pogone ali sekundarne diske, pogoj je le dovoljšna količina prostora. Izbiramo lahko tudi med diferencialnim in inkrementalnim varnostnim kopiranjem.

Ali boste izbrali OneDrive, varnostno kopiranje na zunanji disk, Macrium Reflect ali podobno rešitev, na začetku niti ni toliko pomembno. Na boljšem boste, kot ste sedaj, kar je tudi namen tega članka. Morda doslej niste videli potrebe po varnostnem kopiranju, vendar je dovolj, da se samo enkrat zgodi neljubi dogodek in boste izgubili vse podatke.


对这个主题的更多内容感兴趣吗?
SSD diski varnostno kopiranje 视窗11 Windows操作系统 zunanji trdi diski


其他人在读什么?