斯洛文尼亚无人机给红点评审团留下了深刻的印象
Red Dot, znani mednarodni natečaj za produktno oblikovanje, jim je podelil nagrado Red Dot: Best of the Best (Najboljši med najboljšimi), ki velja za oskarja med Red Dot nagradami. Prislužil si ga je brezpilotni letalnik SQA eVTOL, ki se uporablja za nadzor ob naravnih nesrečah, iskanje pogrešanih oseb, spremljanje in optimizacijo kmetijskih procesov, geodezijo, monitoring plinovodov, varovanje mej, izvidništvo in številne druge scenarije.
»V zadnjih desetih letih so brezpilotni letalniki dosegli izjemen napredek. Vseeno pa jih največkrat povezujemo z vojaško uporabo, kar pa zasenči njihovo praktično uporabo za civilne namene. To je tudi naše izhodišče pri razvoju novih, inovativnih letalnikov z modularno zasnovo, zaradi katere so lahko uporabljeni za različne namene,« je ob prejemu nagrade povedal Nejc Trošt, soustanovitelj podjetja C-Astral in vodilni oblikovalec nagrajenega letalnika SQA eVTOL.
»Gre za zelo zapleten visokotehnološki izdelek, sestavljen iz več kot 400 sestavnih delov. Pri izdelavi izdelka so uporabljeni najnaprednejši ultralahki materiali in elektronske komponente, ki se uporabljajo v vesoljski industriji. Če nam uspe tako tehnološko zapleten sistem narediti uporabniku prijazen, z zasnovo, ki ima dobro aerodinamično učinkovitost, je uspeh zagotovljen. Osnovno usposabljanje za upravljanje našega sistema lahko traja le nekaj ur, kar naredi naš letalnik svojevrsten,« pojasnjuje Trošt.
Slovensko znanje, slovenske komponente
Kompozitni materiali, elektronska vezja, nadzorna programska oprema … 398 od 400 sestavnih delov izdelujejo v Sloveniji, bodisi v podjetju ali v sodelovanju s slovenskimi partnerji. Ostali dve komponenti bosta na slovenske proizvodne linije prišli v enem letu.
»Naš proizvodni obrat je bolj podoben laboratoriju kot tehnični delavnici. V enem letu bomo iz naših komponent ali komponent slovenskih proizvajalcev sestavljali različne sisteme brezpilotnih letalnikov. Govorimo o 100-% domači proizvodnji najnaprednejših brezpilotnih letalnikov,« poudarja Samo Stopar, soustanovitelj in vodja aplikativnega razvoja v podjetju C-Astral.
Kaj je brezpilotni letalnik SQA eVTOL?
BRAMOR in ATLAS, predhodnika letalnika SQA eVTOL, sta skupaj zabeležila več kot 140.000 ur letenja. To je 140.000 ur podatkov, ki so jih v podjetju C-Astral skupaj z razvojnimi izkušnjami lahko uporabili za razvoj nagrajenega SQA eVTOL.
SQA eVTOL je električni letalnik, ki lahko vzleta in pristaja vertikalno (VTOL), s t. i. BWB trupom (Blended Wing Body), kar pomeni, da sta trup in krilo združena v eno kompozitno strukturo. S tem so povečali aerodinamični vzgon, zmanjšali hrup in upor med letom. Z najsodobnejšo avioniko, zemeljsko kontrolno postajo z dosegom do 40 km, enostavnim upravljanjem, različnimi senzorji, natančno navigacijo (GPS, LIDAR …) je SQA eVTOL pripravljen za skoraj vsako nadzorno nalogo.