Test Samsung Galaxy Z Fold6 – Galaxy AI in One UI odločata o njegovi usodi
Kaj pa letos? Šesta izvedba – Samsung Galaxy Z Fold6 – pa ima pred seboj veliko bolj trnato pot. Če so si prej Z Fold telefoni lahko privoščili kak spodrsljaj, se lahko sedaj ob vsakem koraku nabodejo. A kljub napredku rivalov, je Samsung še vedno samozavesten, da imajo v rokah zmagovito zasnovo, katero letos niso drastično spreminjali v primerjavi z letom prej. Če ste spremljali predstavitev telefonov, potem ste lahko opazili, da je bilo 90 % poudarka na umetni inteligenci in kaj to pomeni za programje, spremembe na tečaju, ohišju, zaslonu in notranjih komponentah pa so bile bolj postranskega pomena, čeprav so prisotne.
Tako rekoč je šel Samsung na vse ali nič – ali jim bosta Galaxy AI in One UI prinesla zmagoslavje ali pa bo Samsung Galaxy Z Fold6 prvi telefon, ki bo gledal v zaledje rivalov.
优点 | 弱点 |
Zelo dober notranji zaslon | Zunanji zaslon še vedno preozek |
Izboljšana zasnova in tečaj | Povprečne kamere |
IP48 namesto IPX8 | Pregrevanje je težava, a manj kot prej |
性能优良 | Madeži in bleščanje sta moteča na zaslonu |
Vrhunska večopravilnost | 价格高 |
Programska plat dodatno izpopolnjena |
Samsung Galaxy Z Fold6 cena?
- Samsung Galaxy Z Fold6: od 1999 €
Samsung Galaxy Z Fold6 – je drugačen, a ne drastično
Jasno je, da se Samsung ni spustil v dir, kdo bo letos imel najtanjši zložljivi telefon na trgu. Za to lovoriko se bosta borila Xiaomi in Honor. Priznam, da sem bil sprva razočaran, da takšen veteran, kot je Samsung, ni pokazal svoje mišice in predvsem izkušnje – ki jih nedvomno premorejo največ – ter svojim geografskim sosedom pokazal, kako se izdela najtanjši zložljiv telefon. To so bile misli moškega ega, ki vedno šepeta, da moraš biti najboljši v vsem, v resnici pa niti ne.
Samsung se je držal svoje originalne zasnove in jo nekoliko dodelal. V zloženem načinu je Galaxy Z Fold6 za dober milimeter tanjši od predhodnika, malenkost tanjši je tudi v raztegnjenem načinu. S prostim očesom se sprememba ne opazi. Tudi če boste iz petice prešli na šestico boste stežka opazili razliko v dimenzijah. Lastniki starejših Foldov pa boste veliko lažje cenili napredek v dizajnu skozi leta. Ta malenkostna razlika pa ima vendarle eno pozitivno posledico. Ko ga imaš v žepu, se mi zdi, da je občutek enak tistemu kot pri klasičnemu ploščatemu telefonu. Hočem reči, da ni moteč tako kot prejšnja leta. Tudi dejstvo, da je shujšal 15 gramov zagotovo veliko prispeva k temu občutku.
Znebili so se tudi zadnjih oblin na telefonu in je sedaj raven na vseh kotih in stranicah. Ali je bila to dobra odločitev ali ne, boste morali presoditi sami. Morda vam ostri koti ne bodo ustrezali ali pa boste veseli, da je raven telefon lažje držati v rokah. Ker sem vajen ukrivljenih telefonov, sem potreboval nekaj dni, da se privadim nove oblike, potem mi je bilo pa vseeno ali je raven ali zaobljen.
To slovo od oblin pa telefonu Samsung Galaxy Z Fold6 doda tisti pridih, da gre za nov telefon. Kot rečeno, drastičnih oblikovnih sprememb ni, so pa ravne stranice in robovi dovolj, da razločiš med Galaxy Z Fold5 in Z Fold6.
Ja, nagrade za inovativnost letos ne bodo dobili, ni pa to konec sveta. Za naslednje leto pa pričakujem, da bodo naredili večji korak naprej.
Izboljšali so odpornost na vodo in prah (IP48), kar je kar pomemben preskok. Vsako izboljšanje vzdržljivosti je dobrodošla novica, da se odpravi stigmo okoli vzdržljivosti teh telefonov.
Ogrodje kamer na steklenem hrbtišču je nekoliko spremenjeno. Okoli leč so dodali dodatne kroge/prstane, ki nekoliko popestrijo izgled, po drugi strani pa sem moral večkrat odstraniti prah, ki se je pridno nabiral.
»Stisnjen« zunanji zaslon, notranji pa odličen
Kar sem rekel lansko leto za Galaxy Z Fold5, velja tudi še letos. Na zunanji zaslon se moraš privaditi ali pa boš vedno uporabljal notranji zaslon. Mehansko z njim ni nič narobe. Je dovolj svetel (2600 kandel), ščiti ga Corning Gorilla Glass Victus 2 (lahko bi ga Gorilla Armor), ima LTPO AMOLED panelo, ki se osvežuje pri 120 Hz – skratka, vse kar potrebujemo.
Težava ni diagonala (6,3 palcev), ampak njegova širina, kar pomeni, da se moramo navaditi na nenavadno razmerje stranic. V dobrem tednu uporabe sem se le delno navadil na zunanji zaslon, večino časa sem uporabljal notranjega. Če sem želel na hitro pobrskati po spletu ali odgovoriti na sporočilo, sem ga uporabil, drugače pa ne. Pozanimal sem se pri obstoječih uporabnikih Foldov in prišel do zaključka, da je mnenje nekako razdeljeno 50/50. Nekateri nimajo težav z zunanjim zaslonom, drugi se strinjajo z menoj.
Notranji zaslon je odličen, guba je še vedno vidna, a manj kot prej
Po drugi strani pa je »point« zložljivega telefona ravno notranji zaslon. To, da sem ga uporabljal večino časa, je tudi njegov namen. Če se zaradi tega Samsung oklepa ožjega zaslona, potem jim je uspelo.
Notranji (7,6 palcev) zaslon je zelo dober. Svetilnost je enaka kot pri zunanjem, tudi panela je enaka, kar pomeni enaka hitrost osveževanja in enako dinamične barve. Ima LTPO tehnologijo, vendar se ne spusti do 1 Hz. Ustavi se pri 24 Hz, kar je še vedno dobro za baterijo. Nima pa nobene dodatne zaščite, zato je vseeno z njim potrebno biti bolj previden.
Kar pa oba zaslona krvavo potrebujeta, je mat zaključek. Madeži prstnih odtisov in bleščanje sta na tako velikem zaslonu zelo moteča. Ko sta dobro osvetljena, to ni težava, če je pa na zaslonu kakršenkoli temnejši prizor, pa takoj opaziš svoje prstne odtise. Pogosto sem ju čistil, skoraj do te mere, da sem imel s seboj vedno krpico iz mikrovlaken.
Kar mu zadaš, to bo storil
Samsung ima še naprej privilegij, da lahko vgrajuje nekoliko navite čipe Snapdragon 8 Gen 3 za Galaxy. Zmogljivost je boljša za odstotek ali dva, nič prelomnega.
Zmogljivosti imamo že nekaj let dovolj. Tudi količina RAM-a se vztrajno povečuje in razen ekstremnih nalog je za zdaj 8 GB dovolj, 12 GB pa optimalno, kar Galaxy Z Fold 6 tudi ima. Kdaj je dovolj prostora, je malce težje reči, ker se nekateri zanašajo na oblak. Ker je namen Folda produktivnost in igranje iger, se prostor zelo hitro napolni. 256 GB se mi v tem primeru zdi premalo, 512 GB pa ravno pravšno.
Igranje na takšnem zaslonu je pravi užitek
Sposobnost odvajanje toplote je enako pomembna kot zmogljivost. Vsa moč na svetu ne pomeni nič, če jo telefon lahko vzdržuje le 30 minut. Kar nekaj telefonov ima s tem težavo. Galaxy Z Fold6 ima namenski hladilni sistem, kar upočasni pregrevanje pri zahtevnejših opravilih. Veliko sem igral Switch igro Pokemon Scarlet in telefonu sem moral na uro/uro in pol nameniti počitek, morda še kakšno minuto prej. Igranje na Switch emulatorju je za telefon kar konkreten napor, ki ga večina ne bo ponovila. Dobro uro igranja smatram za solidno odvajanje toplote, ne pa vrhunsko. Od vseh proizvajalcev si želim, da bodo v naslednjih iteracijah več pozornosti posvetili, kako brzdati vso to zmogljivost.
Zagnal sem še nekaj Windows iger (Need for Speed Underground, Fable, GTA V …) na emulatorju Mobox in zgodba je bila podobna. Delujejo zelo dobro, starejše celo odlično, se pa pri daljšem igranju prikradi toplota, ki te prisili v počitek.
Vztrajam pa, da so zložljivi telefoni še vedno najboljši za igranje iger. Večji zaslon lahko ponudi povsem drugačno izkušnjo, čisto drugačen občutek, kot si ga vajen od klasičnega mobilnega igranja. Povezal sem ga še s krmilnikom in, kot sem že večkrat rekel, to je tako, kot če bi v rokah imel prenosno konzolo, le da z njo lahko počneš še vse ostalo.
Grajam pa trmo Samsunga, da vztraja pri počasnem polnjenju (25 W), še posebej, ker je baterija (4400 mAh) le povprečna. Če sem bil res igričarsko razpoložen, je telefon komaj zdržal do konca dneva. In da polnilnik za to ceno ni priložen ob nakupu.
One UI je as v rokavu, umetna inteligenca igra zelo majhno vlogo
Je programsko odličje dovolj, da se bo Samsung Galaxy Z Fold6 povzpel na vrh in tam tudi ostal do naslednjega leta?
One UI je v zadnjih letih močno napredoval. Tisti, ki ga uporabljajo vsak dan, morda tega ne opazijo takoj. Drugi, ki pa naredimo prehod iz drugega sistema, pa vidimo kar nekaj prednosti. Programske navlake je zelo malo oziroma so poleg Googlovih prisotne še Samsungove alternative. Ali je to navlaka ali ne, presodite sami. Nekaj aplikacij je uporabnih (SmartThings, Health in Galaxy Store), ostale so šle pri meni v pozabo.
Uporaba namenskega zaganjalnika ni potrebna, vseeno pa dodatno popestri zaslon
Zanesljivost je že nekaj časa zelo dobra pri One UI, kar pa lahko rečem tudi za ostale programske prevleke (HyperOS, MagicOS …). Kar One UI loči od ostalih, je nivo personalizacije, ki je na voljo. Privzeto niti ne toliko, čeprav še vedno več kot drugje. Ko pa naložiš modul GoodLock (na voljo v Galaxy Store) je vse drugače. Če imate Samsung telefon, je to aplikacija, ki si jo morate nujno naložiti.
Kaj je GoodLock? V bistvu gre za aplikacijo, v kateri se skrivajo dodatni moduli, s katerimi si lahko zagotovite dodatne funkcije ali pa popestrite videz telefona.
- Camera Assistant: Med bližnjicami v kamerami doda možnost dvakratne povečave, spreminjate lahko določene nastavitve (samodejni HDR, odpravljanje popačenj na slikah …), kako hitro telefon zajame slike in še več.
- Sound Assistant: Spreminjate lahko videz drsnika za prilagajanje glasnosti, vzorec učinka vibracije, kako hitro se spreminja glasnost s pritiskom tipke …
- Theme Park: Spreminjanje teme, barv, ozadij, gumbov …
- Wonderland: Modul za ustvarjanje unikatnih ozadij ali učinkov na zaklenjenem zaslonu.
- Routines+: Nadgradnja obstoječih rutin
- Nice Shot: Prilagajanje nastavitev zaslonskih posnetkov …
- One Hand Operation +: Zelo pomembno, če hočete, da je telefon bolj prijazen za enoročno uporabo.
Good Lock je obvezna aplikacija za Samsung telefone
Najpomembnejši med vsemi je Multistar, s katerim lahko spreminjamo, kako se aplikacije obnašajo na zložljivem zaslonu. Lahko jih prisilimo, da podpirajo način več oken, čeprav tega privzeto ne podpirajo, da aplikacija po zaprtju glavnega zaslona ostane odprta na zunanjem, spreminjamo povečavo na posamezni aplikaciji, da se na zaslonu vidi več vsebine in še več podobnih funkcij.
Morate imeti čas in voljo, da preizkusite, kaj vam ustreza. Ne bo vam žal, ker si lahko prilagodiš čisto vsako malenkost. To je morda edini operacijski sistem, kjer ne bi uporabljal namenskega zaganjalnika (Nova, Niagara Launcher …).
Samsung Dex ostaja ena najboljših funkcij na današnjih telefonih. Povežeš se z računalnikom, televizorjem ali monitorjem (kabelsko ali brezžično) in telefon lahko uporabljaš kot računalnik. Enostavno, a zelo uporabno.
Preizkusil sem vse mogoče scenarije, kako bi telefon lahko uporabljal povprečen uporabnik. Na levi strani zaslona sem imel YouTube, na desni Reddit, pod njim pa še Gmail. Tri je število aplikacij, ki so lahko naenkrat prikazane na zaslonu, četrta se lahko pojavi kot oblaček.
Samsung Galaxy Z Fold6 podpira uporabo treh aplikacij na zaslonu
Postavil sem se v vlogo oblikovalca, ki bi v teoriji lahko izkoristil večji zaslon, a nujno potrebuje pisalo S Pen, ki pa ni priloženo ob nakupu in za shranjevanje potrebuješ poseben ovitek. Tudi nekatere AI funkcije (na primer skiciranje na fotografiji) bi bile boljše s pisalom.
Galaxy Z Fold6 sem uporabljal namesto e-bralnika in tako kot vedno doslej je branje užitek na takšnem telefonu. Prebral sem veliko stripov in čeprav vsaka slika ne izpade najbolje na večjem zaslonu, je na splošno izkušnja zelo dobra.
Skratka, gre za zelo raznovrsten telefon, ki se lahko postavi v več vlog, če ga boste le znali uporabljati.
Galaxy AI
O umetni inteligenci sem se že razpisal pri testu telefona Samsung Galaxy S24 Ultra in priporočam, da se za podrobnejšo razlago napotite tja.
Samsung veliko stavi na Galaxy AI in kako AI funkcije spreminjajo, kako uporabljamo Samsung telefone. Težava je, da izven testnih scenarijev, veliko funkcij ne pride do izraza. Iskanje z obkroževanjem je najbolj uporabna, ker je enostavna, rezultati so takoj vidni in dobiš oprijemljive informacije.
Dodali so novo funkcijo Skladatelj (Composer), ki je na voljo v Samsung tipkovnici (poleg obstoječih funkcij za pomoč pri pisanju). Ker je integrirana v tipkovnici, jo lahko uporabljamo povsod. Deluje pa podobno kot vsi poznani AI klepetalniki (Copilot, ChatGPT, Gemini …). Vpišeš besedilni ukaz, jezikovni model ti pa vrne dokončan izdelek. Na primer, napišete lahko naj vam spiše formalno e-sporočilo ali pa voščilo za nečaka. Na začetku se mi je zdela funkcija kar uporabna, sčasoma sem pa na njo pozabil, ker pri ustvarjanju besedil nisem potreboval dodatne pomoči. Če že zdaj veliko uporabljate ChatGPT (ali ostale), potem vam bo ta funkcija zelo priročna. Vidim tudi težavo, da si s tem prisiljen v uporabo Samsung tipkovnice in ne na primer Googlove, ki je priljubljena alternativa.
Ostale AI funkcije zelo hitro izgubijo tisti začetni čar novitete. Funkcije v Galeriji so še kar uporabne, ustvarjanje karikatur svojega portreta ali pa ustvarjanje fotografij iz skic deluje dobro, čeprav ne vem, kje bi uporabil ustvarjeno fotografijo. Včasih se opazi popačenje na fotografiji, ko odstranimo določen predmet, ali pa neustrezne dimenzije, ko želimo na sliko dodati dodaten predmet.
Prva generacija Galaxy AI je v tem trenutku zame le blišč, ki zelo hitro izgubi svoj sijaj. Glede na vložek predvidevam, da bo Samsung do naslednje generacije telefonov dodal še več funkcij, dopolnil obstoječe (na primer dodal več podprtih jezikov …) in takrat bom morda lahko rekel, da Galaxy AI spreminja pravila igre.
Prioritetna naloga pa so kamere.
Kamere potrebujejo nadgradnjo
- 50 MP (f/1,8) glavna kamera, 23 mm, OIS
- 10 MP (f/2,4) telefoto, 66 mm, OIS in 3-kratna optična povečava
- 12 MP (f/2,2) ultraširoka, 12 mm
- 4 MP (f/1,8) sprednja kamera pod zaslonom
- 10 MP (f/2,2) kamera na zunanjem zaslonu
Z izjemo ultraširoke, ki ima nov senzor, a isto ločljivost (12 MP), se kamere niso spremenile. Nov čip in slikovni procesor prispevata k malenkost boljšim fotografijam in posnetkom, ampak na koncu gre še vedno za kamere, ki smo jih uporabljali lansko leto in tudi leto prej. Po treh letih se pričakuje, da bodo kamere na veliko višjem nivoju, še posebej za dva tisočaka.
Pri dobri dnevni svetlobi se glavna in telefoto dobro izkažeta. Slike so ostre, barvite in s kar dobrim nivojem podrobnosti. Ne spadata med najboljše, zajete fotografije in posnetki pa so čisto dovolj dobri. Ultraširoka kljub menjavi leče ostaja le malce nad povprečjem. Slike so še kar v redu, se pa opazi manjši padec kakovosti, še posebej pri barvni natančnosti.
Snemamo lahko do 8K (30 fps) ločljivosti. Posnetki so kakovostni, če smo vedno pozorni na dober vir svetlobe. Portreti so všečni, bokeh učinek ozadja je dobro izpeljan, deluje naravno, motiv pa vedno odlično stoji v ospredju. Nisem zaznal težav pri zaznavanju robov okoli motiva. Makro fotografiranje je prav tako čisto v redu.
Galerija fotografij
Če podnevi nimam večjih pripomb nad kamerami, razen dejstva, da niso na nivoju premijskega telefona, je fotografiranje pri slabši svetlobi in ko se zmrači zgodba drugačna. Šum ne moreš prezreti in je opazen tudi že ko si slike ogleduješ na zaslonu telefona, na monitorju računalnika pa je še lažje najti napake. Fotografiranje pri slabši svetlobi mora biti naslednje leto za vsaj dva razreda boljše. Muči se tudi s premikajočimi se motivi, tudi po tem ko sem ročno pohitril delovanje zaklopa.
Kamera pod zaslonom je v redu za občasen video klic, ima pa težave z doslednostjo pri prepoznavi obraza za odklepanje telefona. Na zunanjem zaslonu je kamera čisto v redu za tisto, kar od nje potrebujemo.
Nisem pričakoval, da bom dobil kamere od Galaxy S24 Ultra, čeprav bi jih za to ceno lahko, ampak obstanek na istem nivoju pa tudi nisem pričakoval. Samsung si je tudi sam kriv, da od njih vsako leto pričakujemo vrhunske kamere in pri Galaxy Z Fold6 tega ni dostavil.
Samsung Galaxy Z Fold6 – najtežji zaključek doslej
Samsung Galaxy Z Fold6 bi lahko bil boljši kot je, a tudi v tej izvedbi je še vedno zelo dober zložljiv telefon. Izboljšali so ohišje, tečaj in zaslone. Na voljo je najnovejši čip, odličen operacijski sistem in Galaxy AI, ki je v pravih rokah lahko izstopajoč element. Kot telefon za produktivnost, igranje iger in multimedijo, svojo vlogo opravi odlično.
Da ni izpolnil vseh pričakovanj in svojega celotnega potenciala, so krive kamere. Vseeno mi je, da ni najtanjši na trgu, tudi da se ne polni hitreje od 25 W, mu lahko oprostim (čeprav s težkim srcem), kamer pa ne morem spraviti iz glave.
Upam, da je to zadnje leto, ko to lahko rečem, in da me bodo naslednje leto prijetno presenetili.
Če iščete zložljiv telefon, na katerem boste veliko delali, gledali YouTube/filme/serije, igrali igre, oblikovali, brali ali kaj podobnega, je Samsung Galaxy Z Fold6 dobra izbira. Če ste lastnik prejšnjega, pa raje počakajte na naslednje leto.