Asus ROG Ally X: Najboljši na trgu ročnih računalnikov?
Ko sem testiral ročni računalnik (temu težko rečem konzola) ROG Ally, sem bil z marsičem zadovoljen. Bile so pomanjkljivosti, na katere si posebej pozoren, saj zanj plačaš kar konkretno ceno. Takrat sem mislil, da bomo za naslednika čakali vsaj nekaj let. No, ASUS me je ujel nepripravljenega. Čeprav ne gre za naslednika, ampak bolj za osvežitev, sem vseeno vzhičen nad novim ročnim računalnikom ROG Ally X. Naredili so pomembne izboljšave, tudi kar nekaj tistih, ki smo jih zahtevali oboževalci. Cena se je povečala, a glede na nove specifikacije je to kar razumljivo.
Prihaja že 22. julija, po vsej verjetnosti takoj tudi v Evropo, čeprav nimamo še uradne potrditve. Dobili pa bomo skoraj dvakrat večjo baterijo, več USB-C priključkov s še več širokopasovne širine, hitrejši sistemski pomnilnik (RAM) z ogromno kapaciteto (24 GB), SSD disk polne velikosti, izboljšana ergonomija in še več.
Kar nismo dobili, je nov zaslon in procesor. Zaslon ostaja LCD, kar je manjše razočaranje. Očitno ASUS varčuje ta as v rokavu za ROG Ally 2. Procesor je prav tako enak AMD Z1 Extreme, kar pa ne moti, saj se mi je dokazal, da lahko zažene praktično vsako igro. Seveda ostaja tudi Windows, za kar sem že izpostavil, da gre za dvorezen meč. Ko dela dobro, je izkušnja super. Vsi pa vemo, da je Windows zelo muhast operacijski sistem, še posebej na napravi, za katero Windows ni bil ustvarjen.
ROG Ally X je nekoliko težji in širši, a so vanj stlačili ogromno baterijo (80 Wh), ki bo morda njegov največji adut. Če smo prej lahko igrali največ dve uri tiste najbolj zahtevne igre, zdaj pričakujem še kakšno uro več. Čeprav nova baterija doda dobrih 100 gramov, so težo zmanjšali na drugih področjih: pri vezjih, novo ohišje iz polikarbonata, lažji hladilni sistem, povsem novi ventilatorji, ki so obenem še močnejši. Izboljšali so tudi krmilniki, s katerimi so obenem prihranili nekaj gramov, in so sedaj še bolj taktilni. Vzdržljivost krmilnikov so izboljšali iz 2 na 5 milijonov ciklov.
Pomembna nadgradnja je tudi SSD polne velikosti (M.2 2280), kar pomeni, da lahko sedaj sami nadgradimo pogon z najboljšimi (in najcenejšimi) diski na trgu. Prej so se uporabniki morali sami lotiti DIY nadgradnje, če so želeli imeti ta format diska. Znebili so se tudi priključka XG Mobile za zunanje grafične kartice in raje vgradili dodaten USB-C s podporo za Thunderbolt 4. Nismo pa dobili priključka Oculink, škoda. Polni se lahko pri 100 W, priloženi adapter pa podpira zgolj 65 W.
Kaj pa bralnik SD kartic, ki je povzročal nešteto težav? Naj bi ga zamenjali, ni pa jasno, ali so s tem odpravili težave s pregrevanjem. Med drugimi so izboljšali še zvočnike, motorje za haptične povratne informacije, “Tihi” profil so prilagodili iz 10 W na 13 W, profil “Zmogljivost” pa iz 15 W na 17 W.
Cena pa naj bi bila za okoli 100 € dražja, torej okoli 900 €.