人工智能也在改变会计的角色
Po mnenju šefa podjetja Sage, razvijalca računovodske programske opreme, bo umetna inteligenca spremenila naravo poklica računovodje, kot jo poznamo danes. Pričakuje manj, vendar bolj produktivna delovna mesta na tem področju.
Steve Hare, izvršni direktor Sage-a pravi, da bodo predvsem manjša podjetja kmalu začela izkoriščati prednosti generativne umetne inteligence in z njeno pomočjo sama upravljati z osnovnimi procesi računovodstva. Na primer ukvarjanje z davki, dohodnino in podobnim, kar je nekočil bila glavna tržna niša računovodij in računovodskih podjetij, bo kmalu lahko v celoti prevzela umetna inteligenca.
Še ena prednost, ki jo Hare vidi v umetni inteligenci je, da bo pomagala nadomestiti manko delavcev, ki jih podjetja težko najdejo za osnovne upravljanje osnovnih finančnih opravil. Ravno pri tem imajo manjša in tudi srednja podjetja velike težave pri iskanju ustreznega kadra.
Hare je za tiskovno agencijo PA povedal, da bo umetna inteligenca “spremenila naravo delovnih mest” in da ne bo več računovodij, ki bodo nosili škatle polne računov in vnašali davčne napovedi.
”Vse to se bo digitaliziralo – papir se poslavlja in ne bo več potrebno veliko ljudi, da bi vodilo račune podjetij,” je dejal.
”Takšnih in podobnih delovnih mest bo manj, vendar verjamem, da bomo na koncu imeli veliko več delovnih mest, ki bodo prispevala dodano vrednost in ustvarjala rast v gospodarstvu. Manjša podjetja ne morejo zaposliti ljudi, ki bi opravljali ta dela – mladi nočejo opravljati teh ponavljajočih se opravil. Tako razmišljajo mladi danes, saj so odrasli v digitalni dobi. Mislijo, da ‘to lahko naredi računalnik, jaz tega ne bom počel’,” je še dodal Hare.
Po njegovem mnenju se vloga računovodje razvija v smer svetovalca, ki bo osredotočena na strategijo in napovedi. “Nekatera podjetja bodo za davčne nasvete vedno hodila k računovodjem. Ne vidim, da bi lahko prišli do točke, ko bi preprosto zaupali stroju, da nam svetuje glede davkov in naše finančne prihodnosti. Kot rečeno, mislim, da se vloga premika v svetovalno smer“, pravi Hare.
Po njegovih besedah bi bilo to dobro za industrijo in na splošno za gospodarstvo.
”Optimističen sem zato, ker nam bo ta stopnja produktivnosti omogočila gospodarsko rast,” je dejal.
Njegovi komentarji so prišli na dan, ko je podjetje Sage predstavilo svojo novo generativno programsko opremo z umetno inteligenco, imenovano Sage Copilot, za katero upa, da bo “revolucionirala računovodske in finančne procese ter procese upravljanja ljudi”.
Nova programska oprema obljublja, da bo opravljala administrativna in ponavljajoča se opravila, hkrati pa bo priporočala načine za varčevanje in spodbujanje poslovnih izboljšav.
Pomagala naj bi pri napovedovanju, upravljanju denarnih tokov ter ustvarjanju in pošiljanju računov, pa tudi pri avtomatizaciji delovnih procesov in odkrivanju napak.
Najprej bo Sage Copilot na voljo v Združenem kraljestvu, in sicer aprila za Sage Accounting z omejenim številom obstoječih strank, nato pa se bo maja začel širše uporabljati, kasneje v letu pa bo na voljo za Sage for Accountants in druge izdelke.
Drugi izdelki in države bodo sledili pozneje, so sporočili iz podjetja.
Hare je dejal: “Sage Copilot spreminja produktivnost malih in srednjih podjetij ter računovodij, saj v središče njihovega poslovanja vnaša zaupanja vredno umetno inteligenco, ki avtomatizira naloge in zagotavlja vpogled v rast in učinkovitost. To ni le funkcija umetne inteligence, temveč zaveza k izgradnji prihodnosti, v kateri se bodo podjetja ob podpori umetne inteligence lahko osredotočila na svoje cilje.”
Poudaril je, da bo “pomagala in ne nadomestila” računovodstva v podjetjih.