翻新 GeForce RTX 2080 Ti,内存高达 44 GB
GeForce RTX 2080 Ti je bila nekoč ena najboljših grafičnih kartic. Žal so dnevi slave te pet let stare grafične kartice že zdavnaj zbledeli. Kljub temu se je našel zanesenjak, ki je želel oživiti GeForce RTX 2080 Ti in prek iznajdljivega posega povečati količino pomnilnika te Turingove (ime arhitekture) mojstrovine.
Priznamo, da je Nvidia v zadnjih nekaj generacijah zanemarjala serijo Titan. Zadnji model serije Titan je izšel, ko je na trgu prevladovala arhitektura Turing. Takrat je nazadnje izšla grafična kartica Titan RTX. Zakaj je to pomembno, se morda sprašujete? Titan RTX uporablja enako osnovno vezje (PCB) kot GeForce RTX 2080 Ti, kar je ključni razlog, zakaj je bilo mogoče povečati količino pomnilnika iz 11 GB na 44 GB.
Osnovno vezje omogoča namestitev 24 pomnilniških modulov GDDR6, 12 na vsaki strani. GeForce RTX 2080 Ti uporablja le 11 od 12 sprednjih rež z 1 GB pomnilniškimi čipi GDDR6. Tudi Titan RTX ne uporablja vseh 24 rež pomnilnika. Grafična kartica uporablja le 12 sprednjih rež z 2 GB čipi GDDR6. Pri GeForce RTX 2080 Ti je zanesenjak izvedel nadomestitveni poseg po šolskih pravilih.
Zamenjal je obstoječe 1 GB pomnilniške module z 2 GB variantami Samsung in zapolnil preostalo režo spredaj ter vseh 12 rež na zadnji strani PCB-ja. Na voljo je 48 GB pomnilnika, vendar zaradi zasnove GeForce RTX 2080 Ti in ožjega pomnilniškega vmesnika lahko dostopamo samo do 22 pomnilniških rež. Rezultat je GeForce RTX 2080 Ti s 44 GB pomnilnika GDDR6. Cene GDDR6 so se bistveno izboljšale, kar olajša financiranje tovrstnih projektov. Pred nekaj leti se je posamezen 2 GB pomnilniški modul Samsung GDDR6 na kitajskih platformah, kot je AliExpress, prodajal za več kot 200 dolarjev.
Glede na zaslonski posnetek GPU-Z in DirectX je sistem zaznal vseh 44 GB pomnilnika.
Žal je ta izjemna modifikacija bolj ali manj površinska brez večje uporabne vrednosti. Predelana GeForce RTX 2080 Ti se sicer uspešno zažene v operacijskem sistemu, vendar ne deluje v preizkusih zmogljivosti ali igrah. To je znana težava. V preteklosti smo videli podobne grafične kartice, ki so bile predelane s strani uporabnikov, na primer GeForce RTX 2070 s 16 GB ali bolj nedavno GeForce RTX 3070 s 16 GB. Takšni projekti so običajno loterija, saj predelane grafične kartice pogosto ne podpirajo ustrezne vBIOS-a in gonilnikov.