技巧和技巧
17.08.2024 11:00

与他人分享:

分享

Google 地图中的 8 个有用技巧

Ko potujete praktično kamorkoli, verjetno vsaj občasno uporabljate aplikacijo Google Zemljevidi. Uporabljate jo tako za dolga potovanja kot za krajše razdalje, ko želite priti do točno določenega naslova.
照片:Tamas Tuzes-Katai,Unsplash
照片:Tamas Tuzes-Katai,Unsplash

Velika prednost aplikacije Google Zemljevidi je tudi ta, da se lahko z njihovo pomočjo enostavno izognete zastojem, oviram na cesti, konec koncev tudi cestninam.

Če iščete trike, da bi Google Zemljevidi v vaših rokah postali še bolj uporabni, smo jih nekaj zbrali.

Zemljevidi premorejo neslutene možnosti in vse je v enem članku nemogoče zaobjeti, zato vam predstavljamo nekaj tistih, ki se nam zdijo zares uporabne in jih morda ne poznate.

Deli lokacijo

Ena boljših funkcij Google Zemljevidov je deljenje lokacije s prijatelji oziroma s komerkoli. Recimo, da ste nekje s prijatelji in se v nekem trenutku ločite ter se želite potem spet zbrati na kup. Posebej na neznanih krajih zna biti to precej nerodno. Tudi klic tega ne more rešiti tako učinkovito kot deljenje lokacije, ki se posodablja in ji lahko sledite v realnem času.

V Zemljevidih tapnite svojo ikono v iskalni vrstici desno zgoraj in v meniju izberite »Skupna raba lokacije«. Nato kliknite gumb »Nova skupna raba«. Spodaj izberete, s kom bi radi lokacijo delili, nad tem pa, za koliko časa (lahko izberete po urah ali dokler funkcije ne izklopite).

Google Zemljevidi bodo delili lokacijo z izbranimi stiki, ki bodo lahko vaš položaj spremljali v aplikaciji. Ko bodo odprli Zemljevide, se bo na mestu, kjer ste, prikazala vaša ikona. Lahko bodo izbrali tudi, naj jih Zemljevidi vodijo do vas.

Označite si stvari

Če se nekam odpravljate in bi si radi označili, kaj vse želite videti, si to lahko označite v Google Zemljevidih. Ustvarite si seznam znamenitosti, ki ga boste imeli vedno pri roki, poleg tega bo vse, kar boste označili, vidno tudi na zemljevidu.

Na začetni strani spodaj imate možnosti »Razišči«, »Vi« in »Prispevaj«. Kliknete na »Vi« in si ogledate sezname, lahko pa ustvarite tudi novega. Mesta lahko dodate tako, da kliknete na seznam in nato zgoraj v iskalniku najdete, kar želite. Ko boste najdeno tapnili, bo shranjeno v seznam.

Lahko pa to naredite malo drugače in najprej v osnovnem meniju poiščete, kar bi želeli najti, potem pa na zemljevidu tapnete kraj. Ko se vam spodaj prikaže več informacij, v vrstici, kjer so tudi »Navodila za pot«, oddrsate desno, in pojavi se možnost »Shrani«. Če jo tapnete, lahko potem izberete, v kateri seznam želite lokacijo dodati. Ko ga znova potrebujete, je seznam dostopen na začetnem zaslonu spodaj pod možnostjo »Vi«, kot smo napisali na začetku.

Malo prakse in funkcija bo izredno uporabna že na naslednjem dopustu.

Kje sem parkiral?

Predvsem v mestih, ki jih ne poznate, se vam zlahka zgodi, da parkirate avto, a ga na koncu dneva iščete, ker ne veste, kje natančno je. Temu se izognete z najenostavnejšim in zelo učinkovitim trikom. Pojdite v Google Zemljevide. Z modrim krogom je označena točka, kjer se nahajate. Tapnite nanjo in med možnostmi se pojavi tudi »Shrani parkirišče«. Urejeno. Zdaj bo na zemljevidu pisalo »Parkirali ste tukaj«. Tudi na to lahko tapnete in aplikaciji naročite, naj vas pripelje do označene lokacije.

Uporabljajte Google Zemljevide tudi brez povezave

Če pogosto uporabljate aplikacijo, se vam je zagotovo že kdaj zgodilo, da ste se znašli na kakšnem območju, kjer ni bilo prenosa podatkov oziroma mobilnega omrežja, kar je lahko hitro težava. Google Zemljevidi pa imajo rešitev in lahko delujejo tudi, če nimate omrežja.

Ko odprete aplikacijo Zemljevidi, kliknite na svojo sliko zgoraj na skrajnem desnem robu iskalne vrstice, nato izberite »Zemljevidi brez povezave« in »Izberite svoj zemljevid«. Nato izberete območje, ki bi ga radi shranili tudi za takrat, ko prenosa podatkov ne bo na voljo. Velikost območja je omejena, ampak precej velika, saj lahko na ta način shranite območje, precej večje od Slovenije. Če to ne bo zadoščalo, si lahko shranite tudi večje število območij brez povezave.

Ta območja lahko nato uporabljate enako, kot ste vajeni aplikacijo uporabljati z internetno povezavo – v njih lahko kaj približate, oddaljite, iščete in uporabljate navigacijo. Seveda pa shranjen zemljevid, v kolikor ne boste imeli prenosa podatkov, ne bo mogel nuditi prometnih informacij v realnem času.

Imate električni avtomobil in iščete polnilnico?

Nič lažjega. Zemljevidi vam lahko na poti pomagajo pri iskanju polnilnih postaj za električna vozila. Iskanje lahko celo filtrirate po vrsti priključka, ki je združljiv z vašim vozilom.

Najprej smo poskusili z vpisom »EV charging« v iskalno okno aplikacije. Tako smo dobili največ rezultatov. Lahko pa pod iskalnim oknom na začetnem zaslonu, kjer so možnosti »Restavracije«, »Hoteli« in podobno, oddrsate na desno stran do »Več«. Potem se vam odpre ogromno možnosti (priporočamo, da jih raziščete), med njimi pa so tudi »Polnilne postaje« (pa tudi navadne »Črpalke«, če nimate električnega avtomobila). Med potjo lahko katero izmed njih tapnete in jo izberete kot postanek na poti.

Ta trik lahko uporabite tudi za hotele, kavarne, bančne avtomate, parkirišča, znamenitosti …


Kako se izognem cestninam?

Ko že imate Google Zemljevide v načinu navigacije, spodaj piše, koliko časa je še do konca poti. Če tisto ploščico oddrsate navzgor, se pokaže meni in na koncu so nastavitve. Tapnite nanje. Če se boste potem pomaknili nekoliko navzdol, se ustavite pri »Možnosti za pot«, med katerimi so »Izogni se cestninam«, »Izogni se avtocestam« in »Izogni se trajektom«. Označite, kar želite in nadaljujte pot. Vedite le, da si sistem to zapomni tudi za vaše nadaljnje poti, tako da naslednjič spet označite oziroma odznačite tako, kot vam bo na poti odgovarjalo.


Preverite morebitno gnečo

Preden se odpravite do neke atrakcije ali na območje, na katerem pričakujete gnečo, preverite stanje. Če vpišete neko podjetje, trgovski center … lahko v aplikaciji kliknete nanj, se pomaknete nekoliko navzdol in preverite zasedenost po dnevih in urah.

Prav tako lahko pri krajih na zemljevidu (na primer središče Ljubljane) opazite oranžen krogec z grafom, poleg pa napis »Območje gneče«. Če nanj kliknete, si lahko prav tako ogledate grafe zasedenosti za posamezne ure in dni v tednu ter iz njih razberete podrobnosti – torej kdaj se na območju zadržuje največ ljudi.

Restavracije in možnosti

Recimo, da ste v nekem kraju, ki ga ne poznate. Postanete lačni in radi bi našli dobro restavracijo. Verjamemo, da večina to funkcijo pozna, pa vendar bo komu zagotovo prišla prav. Ko odprete Zemljevide, je pod iskalnikom možnost »Restavracije«. Preglejte njihove ocene in mnenja uporabnikov. Prav tako lahko pogledate, kdaj so najbolj zasedene.

Najbolje pri vsem pa je, da lahko v restavracijo oziroma lokal neposredno in Zemljevidov pokličete s klikom na gumb »Pokliči«. Preverite pa lahko tudi urnik. V uredništvu se tega poslužujemo zelo pogosto, tudi v Sloveniji, in podatki, ki so vnešeni, praviloma kar držijo. Pri nekaterih restavracijah je celo možnost »Oddaj naročilo«.

Enostavna navigacija na letališču ali železniški postaji

Če iščete določeno trgovino v velikem nakupovalnem središču ali v tranzitnih središčih, kot sta na primer letališče ali železniška postaja (predvsem v večjih mestih), imajo Google Zemljevidi rešitev. Če vpišemo ime letališča ali na zemljevidu kliknemo nanj, najdemo na spodnjem delu zaslona na telefonu več zavihkov in med njimi je tudi »Imenik«. Spodaj se zvrstijo restavracije in trgovine. Ko pridemo do tiste, ki nas zanima, nanjo kliknemo in nadaljujemo s klikom na »Navodila za pot«. Aplikacija nas bo pripeljala do želenega cilja.

Na vseh svetovnih letališčih, železniških in avtobusnih postajah ne moremo pričakovati enako dobrega rezultata, ampak zadeva načeloma deluje.


对这个主题的更多内容感兴趣吗?
Google Zemljevidi


其他人在读什么?