Instagram 和 Facebook 将不再共享我们的数据
V skladu s spremembami, ki jih prinaša novi akt o digitalnih trgih, bodo lahko uporabniki razdelili tudi svoje Marketplace in Facebook Gaming račune, čeprav v matičnem podjetju Meta pravijo, da bodo v nekaterih primerih zaradi tega funkcije omejene.
Uporabniki v EU bodo lahko pred začetkom veljavnosti novega akta o digitalnih trgih (DMA), ki bo začel veljati marca letos, prekinili tudi medsebojno povezavo svojih Instagram in Facebook računov ter drugih storitev podjetja Meta. Spremembe bodo veljale v Evropski uniji, Evropskem gospodarskem prostoru in Švici, obvestila, ki bodo uporabnike obveščala o spremembi, pa se bodo pojavila v prihodnjih tednih.
Spremembe pomenijo, da bodo uporabniki v EU lahko uporabljali številne Metine storitve, ne da bi se njihovi podatki med njimi izmenjevali. Ljudje bodo lahko na primer uporabljali Facebook Messenger kot samostojno storitev brez Facebook računa. Če pa so do sedaj imeli med seboj povezane račune na Facebooku in Instagramu, bodo lahko to spremenili. (Meta navaja, da se takšno povezovanje računov uporablja za funkcije, kot so ciljno oglaševanje, prilagajanje priporočenih vsebin in deljenje objav).
Uporabniki storitev Facebook Marketplace in Facebook Gaming bodo lahko prav tako storitve uporabljali brez črpanja informacij iz svojih glavnih Facebook računov, vendar Meta pravi, da bo v obeh primerih to povzročilo zmanjšanje funkcionalnosti. Če boste na primer tržnico Marketplace uporabljali, ne da bi pri tem uporabljali svoje podatke s Facebooka, boste morali s kupci in prodajalci komunicirati preko e-pošte in ne prek Facebook Messengerja, kot je zdaj v navadi. Uporabniki storitve Facebook Gaming bodo, če bodo odstranili svoje podatke iz Facebooka, omejeni na igre za enega igralca.
Novica družbe Meta sledi podobni napovedi Googla, ki je v začetku tega meseca sporočil, da bo uporabnikom omogočil, da zaustavijo izmenjavo podatkov med storitvami, kot so iskalnik, Youtube, Google Maps in Chrome. V obeh primerih so spremembe posledica akta o digitalnih trgih, ki bo v celoti začel veljati 6. marca. Meta in Googlova holdinška družba Alphabet sta bili septembra lani na seznamu šestih podjetij, ki so bila v skladu z zakonom DMA določena kot “vratarji”.
Meta je v začetku decembra prav tako sporočila, da uporabnikom storitev Instagram in Facebook ne bo več omogočala pošiljanja sporočil prek storitev kjer koli na svetu, čeprav v tem primeru podjetje kot razloga za spremembo ni navedlo DMA. Novembra je v EU Meta za Facebook in Instagram uvedla tudi možnost plačljive naročnine brez oglasov, pri čemer se je sklicevala na neopredeljene spremembe predpisov.
Poleg urejanja načina, kako lahko “vratarji” izmenjujejo podatke med svojimi storitvami, novi akt o digitalnih trgih vključuje širok nabor pravil, katerih namen je izboljšati konkurenčnost in izenačiti konkurenčne pogoje za podjetja, ki se pri ponujanju svojih storitev zanašajo ravno na “vratarje”. Druge pomembne spremembe, ki jih v EU pričakujemo zaradi novega akta, vključujejo storitve sporočanja, kot sta WhatsApp in Facebook Messenger, ki naj bi postale interoperabilne s konkurenti, Apple pa naj bi bil prisiljen svoj operacijski sistem iOS odpreti za več možnosti prilagajanja.