Informatique, téléphonie
28.09.2023 09:30

Partager avec d'autres :

Partager

Apple ne commencera pas à produire ses propres modems 5G avant un certain temps

Apple a récemment signé un nouvel accord de trois ans avec Qualcomm pour fournir des puces de modem 5G conçues exclusivement pour les iPhones.
Photo de : Unsplash
Photo de : Unsplash

To je znak, da naslednje leto iPhone 16 zagotovo ne bo vključeval nobenih lastnih komponent 5G, izdelanih za Apple naprave.

Modemski čipi 5G so ključne komponente, ki omogočajo napravam klicanje in povezovanje z internetom. Apple se že nekaj časa trudi razviti lastne modemske čipe 5G, da bi zmanjšal odvisnost od (dragih) zunanjih proizvajalcev, kot je Qualcomm, in optimiziral povezljivost prihodnjih iPhonov. Vendar pa novo poročilo Wall Street Journal (WSJ) razkriva neuspeh podjetja, da bi to storilo v času, ki so si ga zadali na začetku.

Prejšnji Applov dogovor o sodelovanju s Qualcommom se je končal letos in polprevodniško podjetje je predvidevalo, da bo Apple od leta 2024 dalje za iPhone uporabljal svoje modeme. Vendar pa WSJ sedaj poroča, da Apple ne pričakuje, da bo proizvedel uporabne čipe 5G za iPhone do konca leta 2025, kar nakazuje, da bi lahko na telefon z Applovim modemom čakali do iPhona 18.

Zakaj torej tako dolga zamuda? Po vsem, kar vemo do sedaj, je videti, da je Apple močno podcenjeval kompleksnost naloge, ki jo je imel pred seboj. Tudi strategija množičnega zaposlovanja ni pospešila razvojnega procesa modema na način, kot so si v podjetju sprva predstavljali.

Apple je leta 2020 za milijardo dolarjev kupil celotno modemsko divizijo Intel, vendar je velikan iz Cupertina poročal, da »uporaba sile tisoče inženirjev – strategija, ki je bila uspešna pri oblikovanju računalniške sredice njegovih pametnih telefonov in prenosnikov – ni bila dovolj, da bi hitro proizvedli boljše modemske čipe.”

L'iPhone 18 serait le premier téléphone équipé d'un modem Apple 5G

Modemski čipi zahtevajo kompleksnejše procese kot obdelovalni čipi, ker morajo delovati z brezžičnimi omrežji 5G, 4G, 3G in 2G (saj nima vsaka država dostopa do enakega omrežnega standarda). Za primerjavo: mikroprocesorji, uporabljeni v iPhonih, poganjajo programsko opremo, ki je bila oblikovana izrecno za Apple izdelke, zato je njihova naloga veliko enostavnejša.

WSJ opaža, da so Applovi vodilni strateški odločevalci, ki niso imeli izkušenj z brezžičnimi čipi, postavili (pre)kratke časovne roke, ki niso bili realni. Tako je bilo veliko časa izgubljenega za certificiranje na koncu neuporabnih prototipnih različic čipov.

»Zamude kažejo na to, da Apple ni predvidel kompleksnosti naloge,« je za WSJ povedal Serge Willenegger, nekdanji izvršni direktor Qualcomma, ki je podjetje zapustil leta 2018. »Mobilno povezovanje je povsem drugačna pošast.« Kljub neuspehu je Apple še vedno zavezan, da bi vse več svojih proizvodnih procesov združil pod eno streho.

Leta 2010 je Apple na primer prenehal z uporabo Samsungovih procesorjev za napajanje svojih najnovejših iPhonov. iPhone 4 je bil prvi, ki je uporabljal po meri narejen Applov čip in MacBook Air (M1, 2020) je bil prvi Applov prenosnik, ki je bil lansiran brez Intelove strojne opreme.

Da bi zmanjšal odvisnost od proizvajalcev zaslonov, kot sta Samsung in LG, je Apple prav tako napovedal načrte za začetek uporabe lastnih zaslonov v svojih novih mobilnih napravah od leta 2024 dalje.

Če komu lahko uspe udejanjiti vse, kar si je zadal, potem lahko uspe Applu, ki je v preteklosti že dokazal, da ima dovolj virov in znanja za prehod na samostojno proizvodnjo komponent. Vendar se zdi, da so 5G modemi njihov najtrši oreh doslej.


Vous souhaitez en savoir plus sur ce sujet ?
Pomme iPhone14 iPhone15


Que lisent les autres ?