Desktop computers
29.09.2023 07:01

Share with others:

Share

Introducing the new Raspberry Pi 5. What's new?

Photo: eleparts.co.kr
Photo: eleparts.co.kr

Štiri leta po izidu naprave Raspberry Pi 4 je prišel Raspberry Pi 5 z izboljšano zmogljivostjo in lastnim silicijem, ki dodaja podporo za PCIe 2.0. Kljub dvomom, da bo Raspberry Pi 5 izšel letos, je najnovejša različica mikroračunalnika prispela z nekaj opaznimi nadgradnjami in po začetni ceni 60 dolarjev.

V osrčju računalnika Raspberry Pi 5 deluje 64-bitni štirijedrni procesor Arm Cortex-A76, ki deluje s frekvenco 2,4 GHz, kar omogoča dvakrat do trikrat večjo zmogljivost v primerjavi s štiri leta starim Raspberry Pi 4. Naprava prav tako vključuje 800-MHz grafični čip VideoCore VII, za katerega proizvajalec pravi, da ponuja “opazno povečanje” grafične zmogljivosti (uradnih številk še nimamo).

Prvi vtisi so pozitivni. Tisti, ki so ga uspeli testirati, poročajo o hitrem splošnem nalaganju in opaznih hitrostnih izboljšavah pri vsakdanjih opravilih (nalaganje spletnih strani …). Nekateri poročajo tudi o hitrejšem pregrevanju, vendar proizvajalec prodaja zunanji hladilni sistem, ki se ga pritrdi na osnovno ploščo.

Poleg tega Raspberry Pi 5 vsebuje komponento, ki jo je podjetje Raspberry Pi izdelalo prvič. Imenuje se “southbridge”, znan tudi kot del nabora čipov, ki pripomore h komunikaciji naprave s periferijo. Proizvajalec pravi, da z RP1 southbridge mikroračunalnik “prinaša pomemben korak naprej v zmogljivosti in funkcionalnosti periferije”, kar omogoča hitrejši prenos podatkov na zunanje UAS pogone in druge periferne naprave.

Prav tako omogoča dva štiripasovna 1,5 Gbps MIPI sprejemnika, ki omogočata povezavo z dvema kamerama ali zaslonoma. Na voljo je tudi nov enojni vmesnik PCI Express 2.0, ki prvič nudi podporo za “periferijo z visoko pasovno širino”. Vendar snovalec opozarja, da boste še vedno potrebovali ločen adapter, na primer M.2 HAT (angl. Hardware Attached on Top), da bi to lahko izkoristili. Glede priključkov lahko pričakujete dva 4K (60 fps) HDMI izhoda s podporo za HDR, režo za microSD, dva vhoda USB 3.0, dva USB 2.0, gigabitni Ethernet in 5V DC napajalno povezavo prek USB-C.

Med druge dodatke sodijo še podpora za Bluetooth 5.0 in Bluetooth Low Energy (LE) ter SD kartica z visokohitrostnim načinom SDR104. Zaradi vseh teh nadgradenj je Raspberry Pi 5 še bolj vsestranski, ne glede na to, ali ga uporabljate kot ultra poceni namizni računalnik, medijski strežnik ali celo “DIY” (do it yourself oz. naredi sam) varnostni sistem.


Interested in more from this topic?
Linux operating system Raspberry Pi

Connections



What are others reading?