Računalništvo, telefonija
13.04.2007 07:02

Deli z drugimi:

Share

DSI #2

Tudi drugi dan posvetovanja Dnevi slovenske informatike 2007 je bil s strokovnega vidika izjemno zanimiv in pester. Zvrstila so se predavanja v kar sedmih različnih vsebinskih sekcijah, tri plenarna predavanja, dve okrogli mizi in delavnica na temo modeliranja in prenove poslovnih procesov. Zvečer so se udeleženci zabavali ob večerji na barki in druženje nadaljevali na after-partyu v News pub-u.

Dopoldanska plenarna predavanja so opozorila na nekatera pomembna področja, ki jih doživljamo in se jih nekako kar ne zavedamo. Zlivanje medijev in uporabniško generiranje vtisov bo postalo že del nas. Zaradi aktualnosti in pomena, ki ga predstavlja uvajanje e-Uprave, pa ne gre prezreti tudi prispevka o varovanju državnih registrov. V dvorani je potekala živahna razprava v času dogajanja.

V nadaljevanju je v sekciji Informacijska družba, sklop “Politika informatizacije izobraževanja”, začel predavanje doc.dr. Marko Colnar, ki je obravnaval tematiko o informatizaciji vzgojno-izobraževalnih zavodov. Nadaljevala je Gorjanc Janja na temo spodbujanja uporabe informacijske tehnologije ter povečanja uporabe računalniške učilnice med občani lokalne skupnosti. Sekcijo je zaključila gospa Žepič Mateja na temo projektov mednarodnega sodelovanja. Drugi blok sekcije je ponudil kopico strateških pogledov na specifična področja kot so inžinirska orodja v proizvodnji ter ugotavljanje varovanja informacij v javnem sektorju. Prav tako je bilo govora tudi o uporabnih standardih v COBIT-u ter razmerah na področju uporabe in razvoja odprte kode v EU.

V nadaljevanju sekcije je s predavanjem začel g. Gerlič Ivan, ki je obravnaval tematiko informacijsko komunikacijske tehnologije in konceptualnega pristopa o uspešnejšem poučevanju in učenju naravoslovja ter tehnike. Nadaljeval je g. Zaletel Mihael s predstavitvijo o boljši kvaliteti pouka z uporabo računalnika pri predmetu fizika. Nadalje je svoj prispevek o uporabi spletnih učilnic in Wikijev pri poučevanju predstavil g. Horvat Borut. Za konec pa je g. Janežič Gregor predstavil še računalniški didaktični program kot pripomoček za uspešno premagovanje težav pri predmetu matematika.

Sprejemanje odločitev je nadvse odgovorno delo, ki je neodvisno od področja delovanja na posameznih segmentih delovanja informacijske tehnologije. Posamezne odločitve so bolj tvegane, druge manj, a nobena danes ne more dopuščati napak. V izogib temu uporabljamo najrazličnejša možna orodja. Spekter le-teh je kar bogat. Seveda na izbor med obstoječimi produkti ali pa na odločitev za lastno produkcijo vpliva tudi področje delovanja in njegova specifika (medicina, hitra pomoč). Predstavljeni članki so postregli s praktično obarvanimi spoznanji in rezultati pri odločanju. Predavatelji so predstavili sistem za dispečersko službo, sistem za sprejemanje odločitev na področju turizma ter nasvete pri izboru orodja. Spoznanja in ugotovitve na aplikativnem področju imajo podporo tudi v znanstvenem delovanju nadgradnje obstoječih metod.

V prvem delu sekcije Informacijske rešitve so bile predstavljene izkušnje in dobre prakse domačih podjetij pri načrtovanju procesov za informatike, uporabi odprte kode v podjetju, upravljanju s poslovnimi pravili pri razvoju velikih podatkovnih zbirk ter upravljanju identitet v okolju Univerze v Ljubljani. V drugem delu sekcije so bile predstavljene informacijske rešitve na področju sodobnih elektronskih arhivskih sistemov, on-line zdravstvenega zavarovanja, GIS sistemov in izdelave portalov.

V okviru prvega bloka sekcije Metodologije in pristopi k razvoju in upravljanju informacijskih rešitev je dr. Lozej Miro udeležencem predstavil problematiko neupoštevanja vložka, ki je potrebna v fazi vzdrževanja programske opreme. Sledilo je predavanje o modelno usmerjenem razvoju kot obetavnem pristopu k razvoju programske opreme. G. Rok Štebe iz Fakultete za računalništvo in informatiko je predstavil trenutno stanje ter smernice za nadaljnje raziskave. Ga. Selčan Livija je kot tretja predavateljica spregovorila o obvladovanju sprememb, za njo pa je g. Lazarević Aleksander predstavil metodo za ocenjevanje napora programskih projektov, ki so jo razvili v lastnem podjetju.

Predstavljeni so bili trije sklepi rešitev:
– kakovost podatkov,
– varnost pred vdori ter avtentikacijo,
– razvijanje informacijskih rešitev.

Še posebej so bile zanimive metode razvoja spletnih rešitev prek spletnega inženiringa.Vse več je poudarka na standardih, kakovosti in varnosti, kar predstavlja napredek v zrelosti dojemanja IT panoge v Sloveniji.

E-izobraževanje je najhitrejša rastoča oblika izobraževanja, ki dokazuje vedno večje zahteve po znanju in inovativnosti, do katerih lahko pristopamo le z novimi oblikami. E-izobraževanje pa je lahko uspešno, če presežemo staro obliko izobraževanja z novimi oziroma drugačnimi strategijami izobraževanja. Vendar pa obstaja ključna vloga za uspešnost izobraževanj, vključenost in aktivnost učitelja. E-izobraževanje ne more nadomestiti učitelja.

V delavnici “Metodologija inštituta za poslovno informatiko za modeliranje in prenovo poslovnih procesov” je bila predstavljena metodologija IPI za modeliranje in prenovo poslovnih procesov, ki je bila oblikovana na podlagi izkušenj. Opozorjeno je bilo na kritične dejavnike uspeha, pogoste težave in ugotovitve. V nadaljevanju so predstavili konkreten primer izvedbe projekta.

Četrtkovo popoldansko posvetovanje se je zaključilo z dvema okroglima mizama. Prva je obravnavala znanje informatike in računalništva v šolskem sistemu, druga okrogla miza pa se je osredotočila na vprašanje varovanja informacijske zasebnosti posameznika.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

ŠPICA INTERNATIONAL d.o.o.

Pot k sejmišču 33, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 01 568 08 00
Špica International je vodilni slovenski ponudnik informacijskih sistemov in rešitev za obvladovanje časa in prostora. Realnega prostora v realnem času! Njihove rešitve vključujejo ... Več

DEMAR d.o.o.

Gmajna 10, 1236 Trzin, Tel: 05 907 40 61
Drzne rešitve za spletne predstavitve z dušo Obstaja agencija, ki ponuja rešitve za podjetja, organizacije, znamke in posameznike. Za vse, ki pogrešajo sodobnost, kreativnost ... Več
Zlati partner

AGENCIJA ODMEV

Gregorčičeva ulica 3, 1000 Ljubljana,

REDIT d.o.o.

Vodnikova cesta 232 , 1000 Ljubljana, Tel: 040 768 404
Podjetje Redit d.o.o. je za uporabnike ključnega pomena saj s svojimi storitvami poskrbi za nemoteno delo od doma oziroma za to, da računalnik deluje tako, kot od njega pričakujemo. ... Več